Reps teadis Keskerakonnale annetatud 50 000 euro päritolu juba aprillis

{{1591680240000 | amCalendar}}
Mailis Reps
Mailis Reps Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Keskerakonna aseesimees Mailis Reps tunnistas Eesti Päevalehele (EPL), et teadis juba aprillis, kes on vähetuntud ettevõtja Jana-Helen Juhaste erakonnale annetatud 50 000 euro taga tegelikult.

Reps rääkis EPL-ile, et ta oli esimene, kes otsustas Juhastega suhelda pärast ajakirjanduse aprillis esitatud küsimusi annetuse läbipaistvuse kohta ning sai teada, et raha pärineb Juhaste endiselt elukaaslaselt, kes polevat tosina aasta jooksul nende ühise lapse kasvatamist toetanud, kuid jõulude paiku teinud Juhaste arvele 50 000 eurose ülekande.

Repsi sõnul olevat Juhaste perega arutanud, mida eksmehe Martin Künnapi antud 50 000 euroga ette võtta ning lõpuks olevat otsustatud toetada Keskerakonda, kuna tema äiapapa olevat Reformierakonna liige.

"Kummaline oli, aga kahtlusi ei tekkinud," kommenteeris Reps Eesti Päevalehele, tunnistades, et eksmehe nime või identiteedi kohta tal küsimusi ei tekkinud.

"Tänaseni pole keegi kuulnud ka ühtegi soovi," viitas Reps ühtlasi Künnapi võimalikule eesmärgile Tallinnas Hipodroomi elamuarenduse projekt kiiremini ja soodsamalt käima saada. "Tallinna abilinnapea on ka kinnitanud, et vastupidi – mingisuguseid mööndusi pole kunagi plaanis olnud."

Ehkki Keskerakonna juhatuse liige Enn Eesmaa ütles Eesti Päevalehele, et "sellised teemad kuuluvad meil erakonnas Mailis Repsile", lükkas Reps selle väite tagasi, märkides, et Eesmaale võis jääda ekslik mulje. Enda sõnul oli Reps lihtsalt esimene, kes aprillis Juhastega suhtles, ja tema roll oli üksnes Juhaste selgitusi erakonna juhatusele vahendada, kirjutas EPL.

Hiljem saatis Keskerakond meediale Eesti Päevalehe artikli kohta pressiteate, kus Mailis Reps teatas: "Erinevate spekulatsioonide vältimiseks kinnitan, et suhtlesin Jana-Helen Juhastega esimest korda 27. mail, kui erakonna büroos toimus videovestlus."

ERR-i uudisteportaal avalikustas 13. aprillil, et Keskerakond kogus esimeses kvartalis rahalisi annetusi 108 705 eurot, sellest 50 000 eurot annetas vähetuntud ettevõtja Juhaste. Äriregistri andmetel on Juhaste ettevõtete Tarkoris OÜ ja Telekomehitus OÜ juhatuse liige. Neist esimene on koristusfirma ja teine tegeleb telekommunikatsiooni kaablite paigaldusega. Mõlema ettevõtte juriidiline aadress on Tartus.

Annetuse teinud Juhaste polnud annetust tehes isegi Keskerakonna liige, vaid äriregistri andmetel hoopis EKRE liige. Kui ERR-i venekeelne portaal Rus.err.ee selle kohta Juhastelt aru päris, vastas ta, et kuulumine EKRE-sse tuleb talle üllatusena. 14. aprillil astus ta EKRE-st välja.

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb ja Tartu piirkonna juht Jaan Toots ütlesid kaks päeva pärast uudise avalikuks saamist ERR-ile, et nad ei tea midagi erakonnale esimeses kvartalis 50 000 eurot annetanud Tartu ettevõtjast Juhastest.

Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles 27. mail Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister", et kui Keskerakonnale vähetuntud Tartu ettevõtja poolt tehtud annetuse tagamaad jäävad hämaraks, on erakond valmis selle raha tagasi maksma.

"Ma arvan, et kui erakonnale tulevad maailmavaatelised annetused eraisikute poolt, siis tegelikult peaks olema kuskilt piirist erakonnal endal loodud kontrollmehhanism ja meil on plaanis ka selle kaasuse valguses ka otsus teha. Kui siin jäävad ebaselged vastused, siis on ainult üks lahendus ja annetus tuleks sellele inimesele tagastada," ütles Ratas.

Pool tundi pärast peaministri intervjuud Vikerraadios saatis Keskerakond Jana-Helen Juhaste nimel tema avalduse, kus Juhaste kinnitab, et Keskerakonnale üle kantud 50 000 euro suurune annetus oli tehtud tema isiklikest vahenditest.

Erakond kandis raha tagasi

Eesti Ekspress kirjutas laupäeval oma allikatele viidates, et Juhaste nimel annetatud raha pärineb ettevõtja Martin Künnapilt, kellel on Tallinnas mitmeid ärihuvisid ning pooleli ka miljoneid eurosid väärt vaidlus Tallinna kommunaalametiga.

Leht kirjutas, et praegu käib Künnapi suurim äri kinnisvaraarenduse mõttes magusas asukohas Tallinna hipodroomil, kus Jaan Manitski, Mats Gabrielssoni, Martin Künnapi ja tema äripartneri Reigo Randmetsa ühisfirma Hipodroomi 15 OÜ tahab juba aastaid ehitada kokku 100 korteri mahus elumaju. Seda on aga takistanud vaidlus Tallinna kommunaalametiga.

Pärast seda teatas Keskerakond annetuse tagastamisest.

"Keskerakonna seisukoht on, et rahaasjad peavad olema läbipaistvad ja selged. Keskerakonna esimees Jüri Ratas on konkreetse kaasuse kohta öelnud, et kui õhku jäävad vastamata küsimused, siis tuleb annetus tagastada. Kuna on tekkinud kahtlused annetuse läbipaistvuse osas, siis otsustas Keskerakond selle täies mahus tagastada," selgitas Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: