X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Reformierakond kaalub annetusega seoses Ratasele umbusalduse avaldamist

Keskerakond otsustas tagastada aasta alguses vastu võetud 50 000 euro suuruse annetuse, kuna meedias on selle kohta ilmunud liiga palju spekulatsioone, ütles erakonna peasekretär Mihhail Korb. Riigikogu opositsiooni hinnangul peaks peaminister Jüri Ratas võtma skandaalse annetuse tõttu poliitilise vastutuse ning Reformierakond kaalub peaministrile umbusalduse algatamist.

Vähetuntud Tartu ettevõtja Jana-Helen Juhaste annetas Keskerakonnale jaanuaris väidetavalt maailmavaatelisel põhjusel isiklikest vahenditest 50 000 eurot, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti Ekspressi andmetel pärineb Juhaste nimel annetatud raha tegelikult ettevõtjalt Martin Künnapilt, kellel on Tallinnas mitmeid ärihuvisid.

"Me oleme annetajaga rääkinud, meil ei ole põhjust tema sõnades kahelda ja me absloluutselt usume teda, aga kuna olukord - ütlen veelkord -, see informatsioon, mis ilmus eile meedias, võib spekulatsioonideni viia, siis ostustasime selle raha tagastada," rääkis Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb.

"Aktuaalne kaamera" küsis Korbilt, kas ta tunneb endal poliitilist vastutust, nii et peaks loobuma peasekretäri tööst. "Te küsite nagu välk selgest taevast. Selline küsimus! Olukord on selline, millest tuleb kindlasti õppust võtta," vastas Korb.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles, et Keskerakond vassib annetuse puhul selgitusi andes. Riigikogu opositsioonierakondade hinnangul peaks peaminister Jüri Ratas võtma selle tõttu poliitilise vastutuse.

"Annetus tehti jaanuaris, ühtegi küsimust ei küsitud, isegi peasekretär ütles, et nad ei näe mingit põhjust selle inimesega ühendust võtta. Aprillis, kui kõik said teada sellest annetusest ja erakondade järelevalve komisjon (ERJK) hakkas selle kohta küsimusi küsima, siis hakkasid need asjad kerima ja tuldi välja eelnõuga erakondade järelevalve komisjon sootuks ära kaotada. /.../ Kui peaminister ei suuda oma rahvale tõtt rääkida, siis ta peaks astuma tagasi," rääkis Kallas.

"Järgmine nädal peaks minu teada tulema ka prokuratuuri vastavad käigud ja eks me siis otsustame, aga me kindlasti ei välista ka umbusaldust," lisas ta.

ERJK ootab prokuratuuri seisukohta kuriteoteatele, milles komisjon kahtlustab suurannetuse puhul tankisti kasutamist.

"Süütegu on ikkagi viidud täide selle hetkega, kui see annetus on üle antud ja annetus on vastu võetud. Ja kui sealt leiab tõestust see, et see ei olnud omavahendite arvelt tehtud, sellisel juhul peab prokuratuur edasi mõtlema, kuidas nemad talitavad," ütles ERJK esimees, SDE liige Liisa Oviir.

Oviiri sõnul saab praeguse eelnõu järgi riigkontroll komisjoni ülesannest juurde vaid parteide eelarveliste vahendite kontrolli ja eraannetused jääksid tähelepanuta.

"Riigikontroll saab võtta selle, mille riik kannab igakuiselt kõikidele parlamendierakondadele. See on väga hea, see on väga oluline, aga paraku erarahastus, nagu oli praegune Juhaste juhtum, jääb sellest välja," selgitas Oviir.

Riigikogu ootab järelevalvekomisjoni likvideerimise eelnõule parandusettepanekuid 15 juunini.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: