Supelrannas parkimine on kohati kallis lõbu

{{1591181760000 | amCalendar}}
Vääna-Jõesuus küsitakse parkimise eest viis eurot päevas.
Vääna-Jõesuus küsitakse parkimise eest viis eurot päevas. Autor/allikas: Merilin Pärli/ERR

Rannahooaega ilmestavad suplusrandade lähistel teeääri palistavad autod, mille omanikud väldivad viimse võimaluseni ametlikus parklas parkimist, sest see on kohati üsna kallis lõbu. Tulemuseks on pooltühjad parklad ja autodest kubisevad teeservad ning metsaalused.

ERR teeb ülevaate parkimishindadest populaarsetes randades.

Tallinn

Kui Kakumäe rannaparkla on tasuta kasutamiseks, siis Kakumäe sadama parklas tuleb päris krõbedat hinda maksta. Esimesed 30 minutit parkimist maksab viis eurot, iga järgnev 30 minutit üheeuro. Terve päeva saab parkida kümne euro eest.

Pirital kestab rannahooaeg parkimiskorralduses 15. maist 15. septembrini. Parkimise eest tuleb maksta igal nädalapäeval kella 10-22. Parklaid ja nende käitajaid on mitmeid. Merivälja tee 34 parklas maksab tund aega parkimist ühe euro; terve päev parkimist kuus eurot. Teistes parklates (Merivälja 1c ja 1e ning Jõesuu tee 3 ja 5) maksab parkimine 1 sent minutist ehk 60 senti tunnist.

Kes soovib Põhja-Tallinnas Kalaranda ujuma minna, võib parkida lähistel asuvasse Europargi parklasse Kalasadama 10. 30 minutit parkimist maksab 50 senti, terve päev parkimist aga kaks eurot. Samas lähedal, Kalaranna 7 parklas maksab tund parkimist 80 senti, üks päev 1,8 eurot ja üks kuu 30 eurot. Iga alustatud 30 minutit parkimist maksab 40 senti.

Samuti Põhja-Tallinnas asuvates Stroomi ja Pikakari randades on parkimine tasuta.

Pärnu

Pärnu rannatsoonis kestab suvine parkimise hinnakiri 1. juunist 31. augustini. Siis tuleb esmaspäevast pühapäevani kell 10-18 maksta iga alustatud parkimistunni eest neli eurot, päev parkimist maksab aga suisa 12 eurot. Päevatasu hakkab kehtima niipea, kui inimene on kaks tundi juba parkinud.

Vääna-Jõesuu

Tallinlaste seaski populaarne Vääna-Jõesuu rannaparkla on sageli kuumadel suvepäevadelgi pooltühi, põhjuseks ilmselt hind. Nimelt maksab Strantumi hallatavas parklas vahemikus 1. juunist 31. augustini parkimine neli senti minut ja 2,40 eurot tund, ent alates kahest tunnist kehtib päevapilet viis eurot. Seetõttu on tavaline vaatepilt, kus rannaäärsed teed on tihkelt autosid täis pargitud.

Harku valla kommunikatsioonijuht Madis Idnurm selgitas, et Vääna-Jõesuu ranna parkimishinna on kehtestanud Harku vallavolikogu. Kuna Strantumi üks põhitegevusi on supelrandade haldamine ja hooldus, anti ka parkimise korraldamine neile.

"Parkimistasu määra arvutamisel lähtutakse põhimõttest, et sellest laekuva rahaga oleks võimalik katta liikluse ja parkimise korraldamisega seotud otsesed kulud. Ühtlasi annab tasulise parkla kasutamine autojuhtidele kindluse, et rannast lahkudes ei ole nende sõiduk kinni pargitud," põhjendab Idnurm kõrget tasu. "Vääna-Jõesuu rand on Harku valla tuntuim ja atraktiivseim supelrand, kus veel mõned aastad tagasi oli rannahooajal ilusate ilmadega probleem autodega, mis olid pargitud randa viiva kitse tee äärde kohtadesse, kuhu parkida ei tohiks. Viimased aastad on parkimiskorraldusega jälgitud, et piirkonnas oleks tagatud nii kohalike elanike kui ka operatiivautode ligipääs inimeste kodudele."

Jalgrattaid saab parklas hoida tasuta, ka liikumispuudega inimestele on parkimine tasuta.

Strantum ise viis aastat samal tasemel püsinud parkimise hinda kalliks ei pea.

"Parkimise hind terveks päevaks ei ole kindlasti kõrge, autotäis rahvast üks euro/inimene. Parkumistasu ongi selleks, et korraldada liiklust, et ei pargitaks selleks sobimatus kohas ning et oleks tagatud läbipääs elanikele, teenindavale transpordile ja päästeautodele. Parkimiskorraldus vähendab ka oluliselt vargusi autodest ja muid korrarikkumisi," selgitab Strantumi assistent Airi Sooman-Saviir.

Ta lisab, et maantee äärde parkimist korraldab liiklusseadus, mille järgi parkimine on keelatud randa viivate teede vahetus läheduses, et oleks tagatud turvaline sisse- ja väljasõit.

"Häid rannailmu, kus parklad on täis, on aastas keskmiselt 10, maksimaalselt 15. Parklatesse mahub kokku korraga parkima 500-600 sõidukit," lisab Sooman-Saviir.

Lääne-Virumaa

Lääne-Virumaal asub populaarne Võsu rand. Sealgi on parkimine tasuline. Iga alustatud tund maksab ühe euro, ent terve päeva saab parkida kolme euro eest. Ka Võsul on tavaline, et inimesed pargivad autod lihtsalt mujale kui tasulisse parklasse.

Samuti Lääne-Virumaale jääb kaluriteküla Käsmu. Seal maksab parkimine autodele ühe euro päevas, bussidele kümme eurot.

Ida-Virumaa

Narva-Jõesuus kestab tasuline parkimine 1. maist 30. septembrini. Tund parkimist maksab ühe euro, päevapilet maksab kolm eurot. Ent kes on seal sage supleja, võib soetada ka kuupileti. Suvel tuleb parkimise eest maksta 30 eurot kuus.

Ka Peipsi järve äärde jäävates populaarsetes Kauksi ja Vasknarva randades on parkimine tasuline. Juunist augusti lõpuni tuleb auto parkimise eest tasuda kolm eurot päevas, bussi või veoki eest aga kümme eurot.

Populaarsetes suvituslinnades Kuressaares ja Haapsalus on parkimine tasuta.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: