Renoveeritavas Lalsi kirikus algas kunstivarade mahavõtmine

MTÜ Vanaajamaja eestvedamisel kestab juba viiendat suve Lalsi Püha Nikolause kiriku korrastamine. Neljapäeval alustati kultuurimälestisena kaitse all olevas Lalsi kirikus kunstivarade mahavõtmist, et ka need restaureerida.

Lalsi kirku korrastustööde üks eestvedajaid Sven Andreson ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kui neljal varasemal suvel tehti läbijooksnud katuse ja varisemisohtlike lagedega kirikus palju tööd vabatahtlike abiga, siis tänu muinsuskaitseameti rahatoele saadakse tänavu ette võtta palju suuremalt.

"Siht on korda teha kolm löövikatust. Praeguseks on juba ära tehtud löövikatuste alused karniisiääred, kus oli vaja ära vahetada telliseid. Need on nüüd uuesti krohvitud, osalt ka värvitud. Lisaks on kahe löövi katusekonstruktsioonid juba vahetatud. Lisaks on ühel löövil juba plekk peal, ühele pannakse plekki, nii et tööd on käinud aktiivselt juba poolteist-kaks kuud," rääkis Andreson.

Lalsi kiriku muudavad ainulaadseks kuus sibulkuplit ja hoones asuvad kunstiväärtused. Ikonostaas ja ikoonid plaanitakse restaureerida, kuigi selleks raha veel pole.

Et saaks hakata parandama laekonstruktsioone, tuleb kirikus olevad kunstiväärtused ajutiselt eemaldada. Neljapäeval tegid ennistuskoja Kanut spetsialistid sellega ka algust.

"Kuna need võetakse seinast välja, siis me vaatame ka üle, mida nad endast kujutavad. Kas kuskilt on värv lahti, kas kuskil on avariiline koht. Siis paneme kleebised peale ja pakendame nad, et nad saaksid oodata oma aega, kui neid hakatakse restaureerima," rääkis Kanuti maalirestauraator Marika Mängel.

"Alumise rea ikoonid on väga heas seisukorras, ülemises reas tõenäoliselt katuse kehva olukorra tõttu on veel värvivaringuid. Aga uskumatult heas seisukorras on need, mis siin seinas on," lisas ta.

Augustis tahetakse Lalsi kiriku juures korraldada talgutöö laager vabatahtlikele. Sügiseks peab aga kogu hoone olema uue katuse all. Alles siis võib öelda, et üks vana kirik on päästetud.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: