Eesti koos kolme riigiga kutsub EL-i jõulisemalt inforünnakutele vastama

EL-i välispoliitikajuht Josep Borell on pälvinud kriitikat Hiina survele allumise eest.
EL-i välispoliitikajuht Josep Borell on pälvinud kriitikat Hiina survele allumise eest. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / OLIVIER HOSLET

Eesti koos Läti, Leedu ja Slovakkiaga kutsusid tugevdama Euroopa Liidu välisteenistuse (EEAS) koostatavat dokumenti, mis puudutab EL-i vastu suunatud valeinfoga võitlemist.

"Meie kodanikud väärivad ja vajavad selget ja ausat sõnumit desinformatsioonist lähtuva ohu kohta. Välismaise päritoluga desinformatsioonikampaaniate paljastamine, millega tegeleb EEAS, on Euroopa avalikkuse jaoks oluline teenus," öeldakse nelja riigi koostatud dokumendis, millest reedel kirjutas väljaanne Politico.

"Tegemist on sisendiga plaanitavasse Euroopa Komisjoni teatisse "Addressing disinformation during and after the COVID-19 crisis" (eesti keeles: "COVID-19-aegse ja -järgse desinformatsiooniga tegelemine"). Desinformatsiooni teema ja sellega koordineeritud tegelemine on meie jaoks oluline ning seetõttu oleme aktiivsed ja esitasime oma seisukohad," ütles valitsuse pressiesindaja reedel ERR-ile.

Neli riiki leiavad oma üleskutses, et EEAS-i töö desinformatsiooniga võitlemisel peab "põhinema faktidel ja lähtuma kõrgetest akadeemilstest standarditest, olema intellektuaalselt sõltumatu ning mõjutamata poliitilistest kaalutlustest", vahendas Politico. Vastasel juhul võib Ursula von der Leyeni juhitava Euroopa Komisjoni ambitsioon olla geopoliitiline Komisjon kahtluse alla sattuda. "See on kriitiliselt oluline ka avalikkuse usalduse säilimiseks EEAS-i töö suhtes," lisasid kolma Balti riiki ja Slovakkia.

"Samal ajal, kui Euroopa Liit tegeleb Venemaalt lähtuvate desinformatsioonikampaaniatega, mis jääb põhimureks, peaks rohkem ressursse ja tähelepanu suunama ka Hiina valitsuse üha kasvava propaganda ja mõjutustegevuse vastu," märkisid neli riiki.

Samas leidsid Eesti, Läti, Leedu ja Slovakkia ka, et veebiplatvormide senine tegevus valeinfo leviku takistamisel ei ole olnud piisav. Platvormid peavad peaksid olema rohkem avatud ja läbipaistvad ning praegune lähenemine eneregulatsioonile "on ebapiisav alus selleks, et jätkusuutlikkult tegeleda desinformatsiooniga sotsiaalmeedia platvormidel," märgitakse pöördumises. Platvormid peaksid hoiduma õigustamatust ja läbipaistmatutest otsustest postituste mahavõtmisel, leidis nelik.

Balti riikide ja Slovakkia kiri ilmus mõni nädal hiljem, kui Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell sattus kriitika alla, kuna väidevalt allus välisteenistus Hiina survele oma sõnumite koostamisel.

Euroopa Liidu välisteenistuse koosseisus on strateegilise kommunikatsiooni rakkerühm, mis tegeleb EL-i vastaste desinformatsioonikampaaniate ja inforünnakute paljastamisega.

Euroopa Komisjoni teatis peaks avalikustatama järgmisel nädalal.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: