Satelliidifotod Wuhanist osutavad COVID-19 levikule juba augustis

Tänavakauplejad Wuhanis pärast koroonapuhangut.
Tänavakauplejad Wuhanis pärast koroonapuhangut. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / ALY SONG

Satelliidifotod Hiina Wuhani suurtest parkimisplatsidest ja internetipäringute suundumused osutavad, et COVID-19 võis Hiinas levida juba 2019. aasta augustis.

Harvardi meditsiinikooli ning Bostoni ülikooli ja lastehaigla eksperdid analüüsisid tehtud ülesvõtteid Wuhani suurte haiglate ümbruse parkimisplatsidel 9. jaanuarist 2018 kuni 30. aprillini 2020 ja interneti otsingutrende.

Teadlased avastasid transpordivahendite hulga järsu kasvu haiglate parkimisplatsidel alates augustist 2019. Kõige rohkem autosid oli seal detsembris 2019.

Lisaks näitas analüüs Hiina otsingusüsteemis Baidu päringute "köha" ja "diarröa" järsku tõusu umbes kolm nädalat enne COVID-19 tõendatud juhtumite ilmumist 2019. aasta lõpus, seisis uuringus.

"Need andmed on tegelikult väga veenvad, sest nägime seedekulgla haiguse – diarröa – päringute kasvu tasemel, mida me pole varem näinud (...) ja teame nüüd, et seedekulgla nähud on COVID-19 tähtis marker," ütles CNN-ile Bostoni lastehaigla innovatsioonidirektor John Brownstein.

"Kuigi me ei saa tõendada, et transpordimahu suurenemine tulenes uue viiruse levikust, toetavad meie andmed muid hiljutisi töid, mis näitasid, et viirus ilmus enne selle tuvastamist Wuhani mereanniturul," ütles Brownstein.

"Need andmed tõendavad samuti hüpoteesi selle kohta, et viirus tekkis loomulikul teel Lõuna-Hiinas ja tõenäoliselt ringles juba Wuhani kolde ilmumise ajal," märkis ta.

Koroonaviirus hakkas levima Hiina Hubei provintsi pealinnas Wuhanist mullu detsembris. Teadaolevalt käisid selle esimesed ohvrid mereanniturul või töötasid seal. Turul müüdi ka elusloomi - madusid, linde ja nahkhiiri, viimastelt arvatakse ka viirus pärinevat.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: