Trump: koroonaviirus võis olla Hiina kontrolli alt väljunud viga

{{1587266040000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Hiinal tuleb seista silmitsi tagajärgedega, kui see oli teadlikult vastutav koroonaviiruse pandeemia eest, kuid tegemist võis olla ka kontrolli alt väljunud veaga, ütles laupäeval pressikonverentsil USA president Donald Trump.

"Seda oleks saanud peatada Hiinas enne, kui see puhkes ning seda ei tehtud," ütles Trump ajakirjanikele Valges Majas. "Ning nüüd kannatab sellepärast terve maailm."

Trumpilt küsiti, kas Hiina peaks pandeemia eest vastutust kandma ja seisma silmitsi tagajärgedega, mille peale president vastas: "Kui nad olid teadlikult vastutavad, siis kindlasti."

"Kui see oli viga, siis viga on viga," lisas Trump. "Kas see oli viga, mis väljus kontrolli alt või seda tehti teadlikult? Neil kahel asjal on suur vahe."

"Igatahes, nad oleksid pidanud laskma meil siseneda," ütles Trump. "Me palusime siseneda varakult ja nad ei tahtnud meid sinna. Ma arvan, et nad teadsid, et midagi halba on juhtunud ning nad tundsid piinlikkust."

"Nad ütlesid, et viivad praegu läbi juurdlust. Ootame, mis nende juurdlusest saab. Kuid ka meie viime läbi juurdlusi."

Trumpi administratsioon on teatanud, et ei välista, et koroonaviiruse haigus COVID-19 levis tahtlikult või tahtmata Wuhani lähistel asuvast laboratooriumist.

USA president seadis kahtluse alla ka Hiina ametliku statistika, mille järgi on Hiinas 0,33 koroonasurma 100 000 inimese kohta. "See arv on võimatu. Seda arvu on võimatu saavutada," ütles president.

USA-s on ametlikel andmetel 11,24 surma 100 000 inimese kohta, Prantsusmaal 27,92 ja Itaalias 42,81, näidati Valge Maja briifingul esitatud tabelis.

Austraalia peaminister nõuab uurimise alustamist

Austraalia liitus pühapäeval riikidega, kes nõuavad uurimise alustamist, kas Hiina kasutatud meetmed koroonaviiruse leviku piiramiseks olid piisavad ja asjakohased.

Austraalia välisminister Marise Payne ütles pühapäeval, et tema kahtlused Hiina tegevuse läbipaistvuse kohta on jõudnud haripunkti, vahendab Reuters. "Koroonaviirusega seotud asjaolud nõuavad sõltumatut ülevaadet ja minu hinnangul on oluline seda teha," ütles Payne, ning lisas, et Austraalia nõuab uurimise alustamist.

Austraalia on koroonaviiruse leviku suutnud kontrolli alla saada. Pühapäeval teatati 53 uuest registreeritud juhtumist, kokku on juhtumeid 6586. Koroonaviirusega surnuid on ametlikel andmetel riigis 71.

Wuhani labori direktor eitab seost koroonaviiruse puhanguga

Hiina koroonaviiruse epitsentris Wuhani linnas asuva rangete turvameetetega laboratooriumi direktor lükkab tagasi väited, et ülemaailmse pandeemia vallandanud uus koroonaviirus pääses liikvele tema laborist.

Maailm nõuab Hiina võimudelt üha häälekamalt pandeemia kulu läbipaistvat käsitlemist ja USA on asunud uurima, kas viirus pärineb tõepoolest Wuhani viroloogiainsituudi bioohutuslaborist.

Hiina teadlased on öelnud, et viirus kandus tõenäoliselt Wuhani loomaturul mõnelt metsloomalt inimesele.

Asjaolu, et samas linnas asub viroloogiainstituut, milles tegutseb ohtlike viirustega töötav labor P4, on aga soodne pinnas vandenõuteooriatele.

Labori direktor Yuan Zhiming ütles laupäeval usutluses Hiina riigimeediale, et viirus ei saanud mingil juhul tema laborist tulla.

Ükski töötaja ei ole nakatunud, ütlles ta ingliskeelele ringhäälingule CGTN.

Yuan vastas kindla eiga ajakirjanike küsimusele, kas viirus võis pärineda tema instituudist. "Ma tean, et see on võimatu," ütles ta.

"Viirusi uurivate inimestena teame me väga hästi, milliseid töid instituudis tehakse ning kuidas instituut viiruste ja proovidega ümber käib."

Yuani sõnul on mõistetav, et inimesed seostavad laborit koroonaviirusega, aga meedia ei tohiks üldsust tahtlikult eksitada.

Instituut lükkas viiruse neilt pärinemise teooria ümber juba veebruaris, öeldes, et info patogeeni kohta esitati jaanuari algul Maailma Terviseorganisatsioonile (WHO).

USA tõi kuuldused Wuhani "koroonalaborist" sel nädalal peavoolumeediasse ning välisminister Mike Pompeo lubas, et Ühendriikide ametikud viivad läbi ammendava uurimise ning selgitavad välja, kuidas viirus maailmas levima pääses.

Washington Post ja Fox News on väljendanud anonüümsetele allikatele tuginedes kartust, et viirus võis kogemata Wuhani laborist valla pääseda.

Yuabi sõnul on sellised jutud pelk spekulatsioon, mille kohta pole ei tõendeid ega teadmisi.

Euroopas on COVID-19 nõudnud üle 100 000 inimelu

Uus koroonaviirus on nõudnud Euroopas enam kui 100 000 inimelu, mis moodustab kõikidest surmajuhtumitest maailmas peaaegu kaks kolmandikku, kirjutas laupäeval ametlikele andmetele tuginev Prantsuse uudisteagentuur AFP.

Kokku on Euroopas kinnitust saanud 1 136 672 nakkusjuhtumit ja 100 501 surmajuhtumit. Euroopa on koroonaviiruse haigusest COVID-19 kõige enam kannatada saanud maailmajagu. Üle terve maailma on AFP andmeil haigus nõudnud 157 163 inimelu.

Euroopas on viirus kõige enam elusid nõudnud Itaalias 23 227 surmajuhtumiga ja Hispaanias 20 043 surmajuhtumiga. Neile järgneb Prantsusmaa 19 323 ja Suurbritannia 15 464 surmajuhtumiga.

Üle terve maailma on COVID-19 nakkusjuhtumeid kinnitatud vähemalt 2 281 334.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: