Kiisler: Isamaa toetab Euroopa Liidu ühislaenu

Euroopa Liidu lipp.
Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Isamaa riigikogu fraktsiooni liige Siim Kiisler ütles ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et Isamaa toetab Euroopa Liidu 750 miljardi eurost ühislaenu, sest Eesti saab sellest rohkem kasu, kui peab sisse maksma.

Küsimusele, kas seda suunda peab erakond õigeks, et kui tingimused Isamaa jaoks on sobivad, siis kas Isamaa toetaks Euroopa ühislaenu, vastas Kiisler jaatavalt.

"Jaa, Isamaa toetab sellist majanduse taastamise paketti," ütles Kiisler.
Kiisler rääkis, et teisipäeval kinnitas üldised seisukohad avaldusena ka Isamaa volikogu.

"Selge on ju see, et läbirääkimised käivad. Praegu räägitakse 750 miljardi suurusest majanduse taastamise paketist. Võib-olla skeptlised riigid jõuavad selleni, et 750 miljardi paketiga jagatakse lõpuks 500 miljardit. Seal võib veel ju väga palju muutuda. Aga ma arvan, et siin Eesti peabki olema paindlik. Siin ei saa rusikaga vastu lauda lüüa, seda enam, et meie oleme ju jätkuvalt riik, kes saab rohkem kui annab," sõnas Kiisler.

Kiisler ei uskunud, et sellest võiks kujuneda valitsuses tüliõun EKRE-ga.
"Ma toon siin paralleeli Rail Balticuga, kus EKRE liidrid on teatanud, et nemad on peatanud Rail Balticu, mida nad tegelikult loomulikult ei ole teinud, mis on tegelikult vale. Aga nad sellise avalduse teevad, et oma valijatele meeldida. Selliseid avaldusi võib kindlasti tulla, aga kuskil on see päris elu ja kuskil tuleb teha päris kokkuleppeid Euroopa Liidus ja ma usun, et need tehakse," lausus Kiisler.

Kiisler rääkis, et Isamaa jaoks on olulised kaks asjaolu. "On oluline, et see raha läheks tõesti majanduse taastamisse. Et ei tekiks olukorda, kus mõnele riigile antakse toetust, siis ta seda raha kasutab mingite poolpehmete meetmete peale ja samal ajal võtab oma eelarvest raha ja maksab kodanikupalka ja mõnusalt kulutab jätkuvalt edasi. Kui me ütleme, et see lisaraha läheb majanduse taastamiseks, siis see tõesti on majanduse elavdamisele suunatud, et Euroopa riikide konkurentsivõimet tõsta," ütles Kiisler.

"Teine pool, mis on hästi oluline, on see, et kui ta on laenuraha, siis see peab sellisena ka kajastuma. Et me kajastame neid asju läbipaistvalt ja saame ikka aru, kui palju kellegil võlakoormus on," lisas ta veel.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles teisipäeval enne volikogu ERR-ile antud intervjuus, et Isamaal veel Euroopa ühislaenu küsimuses lõplikku seisukohta ei ole, aga see tuleks kindlasti heaks kiita konsensuse põhimõttel.

Euroopa Komisjon tahab majanduse taaskäivitamiseks laenata 750 miljardit eurot, millest 500 miljardit antakse riikidele toetustena ja 250 miljardit laenudena. Ühisel laenul põhinev fond täiendab Euroopa Liidu järgmise seitsme aasta 1,1 triljoni euro suurust eelarvet.

Eesti valitsuses puudub ühisvõla osas ühte seisukoht. Peaminister Jüri Ratas (KE) on öelnud, et see on samm õiges suunas. Tema koalitsioonipartnerid EKRE juht Mart Helme ja Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder on ühisvõlale seni vastu olnud.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: