Maakohus muutis oma varasemat seisukohta ja lubas ühingule nimeks "Süvariik" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1592208900000 | amCalendar}}
Pusa
Pusa "Süvariik" Autor/allikas: SCANPIX/ÕHTULEHT/Teet Malsroos

Tartu maakohus muutis pärast Tallinna ringkonnakohtu otsust oma esialgset seisukohta ning registreeris MTÜ Süvariik. Algselt oli maakohus leidnud, et sõna "süvariik" MTÜ nimes on vastuolus heade kommetega.

13. septembril 2019 esitati Tartu maakohtu registriosakonnale avaldus, milles paluti kanda mittetulundusühingute registrisse mittetulundusühing Süvariik. 18. oktoobril tegi registriosakond asjas eitava kandemääruse.

Kohtunikuabi asus seisukohale, et mittetulundusühingu nimi ei ole kooskõlas mittetulundusühingute seadusega. Ta tõi välja, et mittetulundusühingu nimi ei või olla vastuolus heade kommetega. Maakohtu hinnangul on "süvariik" poliitikas negatiivse tähendusega mõiste, mis hõlmab ühiskonnas füüsiliste isikute rühmi, organisatsioone või geograafilisi piirkondi, mis ei allu riigivõimule ning tegutsevad oma seaduste alusel. Kokkuvõtvalt jõudis maakohus seisukohale, et nimi "süvariik" ei ole mittetulundusühingule sobiv ega kohane.

MTÜ asutajad palkasid maakohtu määruse vaidlustamiseks advokaadi Robert Sarve. Advokaat esitas seepeale määruskaebuse, milles palus maakohtu eitava kandemääruse tühistada ja saata asi Tartu maakohtu registriosakonnale uueks läbivaatamiseks.

Avaldaja ei nõustunud maakohtu tõlgendusega ja tõi välja, et registripidaja lähtus Vikipeedia lehel avaldatud "riik riigis" tähendusest, mitte aga "süvariik" tähendusest. Avaldaja hinnangul ei ole "süvariik" sama tähendusega, mis "riik riigis" ja vastupidi. Tegemist on erinevate mõistetega, mida registripidaja on avaldaja kahjuks vabalt tõlgendanud.

Ühtlasi selgus, et Eesti Keele Instituudi "Eesti keele seletav sõnaraamat" ega ka muud Eestis avaldatud sõnaraamatud ei anna vastet sõnale "süvariik". Inglise keeles on süvariigi vasteks deep state. Oxfordi Ülikooli poolt hallatav sõnaraamat Lexico annab mõiste "deep state" vasteks "inimeste kogu, tavaliselt mõjuvõimsad valitsusasutuste või sõjaväe liikmed, kes arvatakse olevat seotud salajase manipuleerimise või valitsuse poliitika kontrollimisega".

Nime tähendus, et tegemist on inimeste koguga, kel võib olla seos valitsuse poliitika kontrollimisega, ei muuda nime veel ebamoraalseks ega ka heade kommete vastaseks ning ei anna alust selle registreerimisest keeldumiseks. Tegemist ei ole heade kommete vastase nimega – see ei seostu moraalitu, ebaseadusliku või muu sarnase tegevusega ja kohus ei ole vaidlustatud määruses sellist seost ka esile toonud, märkis avaldaja.

Tallinna ringkonnakohus jõudis asja uurides seisukohale, et vaidlustatud Tartu maakohtu registriosakonna kandemäärus tuleb tühistada ning tsiviilasi saata registriosakonnale uueks läbivaatamiseks. Avaldaja määruskaebus rahuldatakse.

Ringkonnakohus nõustus põhimõtteliselt määruskaebuse esitaja seisukohaga, et maakohus on sõna "süvariik" tähenduse tõlgendamisel valesti lähtunud Vikipeedias avaldatud mõiste "riik riigis" tähendusest. Ringkonnakohtu hinnangul tulnuks maakohtul täpselt määratleda nimeks soovitava sõna tegeliku tähendusega.

Ringkonnakohtu hinnangul on maakohus ebaõigesti sisustanud mõiste "süvariik" tähenduse, millest johtuvalt on omakorda väär järeldus, et avaldaja taotletud nimi ei ole mittetulundusühingule sobiv ja kohane ega kooskõlas.

Ringkonnakohus nõustus määruskaebuse esitajaga ka selles, et maakohus on vaidlustatud määruse jätnud olulises osas põhjendamata. Maakohus tõi küll välja, et sõnal "süvariik" on poliitikas negatiivne tähendus, kuid arusaadav ja jälgitav ei ole maakohtu diskretsiooni kujunemine osas, milles kohus leidis, et taotletud nimi on õiguslikus mõttes heade kommetega vastuolus. 

Ringkonnakohus tegi oma otsuse 11. juunil. Päev hiljem ehk 12. juunil saatis maakohus MTÜ Süvariik registreerimise kinnituse.

Tallinna ringkonnakohtu otsus. Autor/allikas: (Foto: ERR)

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: