Balti riikide mereväed valmistavad ette visiooni järgmiseks kümnendiks

Balti riikide mereväed valmistavad ette merevägede ühisvisiooni 2030. See on tärmin, mil kõigi kolme riigi sõjalaevad vajavad väljavahetamist, ütles "Aktuaalsele kaamerale" mereväe ülem Jüri Saska. Enne on plaanis jõuda ühisele meelele, milleks Balti mereväed peavad võimelised olema.

Läänemere suurim mereväeõppus Baltops saab järgmisel aastal 50. Sellel osales tänavu Balti miinitõrjeeskaadri Baltron koosseisus kaks laeva Eesti mereväest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Balti riikide mereväeülemad peavad aru, milline on koostöö järgmisel kümnendil, sest kõikide laevastikud vajavad siis väljavahetamist.

"Nad on - see on selline ümar vastus - 2030 pluss. Ja see on tegelikult see koht, kus me peaksime nende laevade puhul otsustama, kas me nad moderniseerime veelkord. Ja ega väga head praktikat ei ole, kui kaua plastkere kestab või ei kesta," ütles mereväe ülem kommodoor Jüri Saska.

Miinisõja pidamine jääb edaspidigi päevakorda. Läänemeri sobib selleks. Mõned riigid teevad seda juba kaldalt mehitamata alustega.

Lisaks arutletakse rannakaitse, õhukaitse ja allveetõrje üle. "Arutelus on mõlemad - rannakaitserelvad nii suurtüki näol kui ka rakettrelvade näol," ütles Saska.

Saska hinnangul merel niisugune valmisoleku tagamine võimalik ei ole nagu näiteks NATO õhuturbe puhul on. Mereväe ülem ei usu, et riigid selleks valmis on.

"Õhuturbega võrreldaval moel merel tõenäoliselt ei ole riikidel nii palju laevu, et neid siia panna. Ja igal riigil, kel merevägi on, on omad huvid merel endal kaitsta," ütles Saska.

Kui kolm Balti riiki ühise nägemuseni jõuavad, tuleb laevade tellimise aeg. Kolme riigi koostöö puhul pole tarvis välja kuulutada hanget. Saska arvab, et need oleks otstarbekas tellida Läänemere piirkonnast.

Kolme riigi töögrupi juhiks valiti Eesti mereväe ülem. "Kuna mina ütlesin, et meil on häda või probleem, siis oli selge valik kahe sõbra poolt lõunast, et kuna sina ütlesid, tee siis ära," ütles Saska.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: