Diplomaatide sõnul blokeerib Türgi jätkuvalt NATO Balti kaitseplaani

NATO lipp.
NATO lipp. Autor/allikas: Riigikantselei

Vaatamata eelmisel aastal tehtud kokkuleppele blokeerib Türgi jätkuvalt NATO Poolale ja Baltimaadele suunatud uuendatud kaitseplaani, ütlesid kolm NATO diplomaati ja Prantsusmaa kaitseametnik kolmapäeval.

Diplomaadid ütlesid, et kuigi Ankara kiitis NATO liitlastega sõlmitud uuendatud plaani Eagle Defender heaks, ei ole Türgi lubanud NATO sõjalistel juhtidel plaani tegevusse panna, vahendas Reuters.

"Türgi keeldub neid plaane tunnistamast, kuni me ei nimeta PYD/PKK-d terroristlikuks organisatsiooniks," ütles Prantsuse kaitseametnik, viidates Süüria ja Türgi kurdide rühmitustele, mida Ankara peab ohtlikeks mässuliste organisatsioonideks.

"Me ütleme ei. Me peame näitama solidaarsust oma idapoolsete liitlastega ja neid plaane blokeerida ei ole vastuvõetav," lisas ta.

Vaidlus, mis ilmnes esmalt eelmise aasta lõpus, on märk sellest, et lõhed Ankara, Pariisi ja Washingtoni vahel püsivad seoses Türgi eelmise aasta sissetungiga Põhja-Süüriasse.

Detsembris toimunud NATO tippkohtumisel oli Türgi president Tayyip Erdogan nõus varasemast nõudmisest loobuma.

Türgi alustas pealetungi Põhja-Süürias pärast seda, kui USA tõi 1000 sõjaväelast oktoobris piirkonnast ära. Ankara NATO liitlased on öelnud, et sissetung õõnestab võitlust ISIS-e mässuliste vastu.

Poola ja Balti riikide uuendatud kaitseplaanil ei ole otsest seost Türgi strateegiaga Süürias, kuid tegemist on julgeolekuküsimusega NATO piiridel.

NATO asutamisleppe järgi on rünnak ühe liitlase vastu rünnak kõigi liitlaste vastu ning NATO-l on sõjalised strateegiad kollektiivkaitse jaoks kogu alliansi alal.

Türgi valitsus ei ole esialgu allikate väiteid kommenteerinud. NATO kaitseministrid kohtuvad kolmapäeval ja neljapäeval videosilla vahendusel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: