Kosovo president süüdistab rahvusvahelist kohut ajaloo ümberkirjutamises ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1593178920000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/Armend Nimani

Kosovo president Hashim Thaci, kellele Kosovo erikohus (KSC) Haagis esitas süüdistuse sõja- ja inimsusevastastes kuritegudes 1990. aastate konflikti ajal Serbiaga, süüdistas reedel kohut ajaloo ümberkirjutamises.

Thaci jõudis reedel tagasiteel kodumaale Albaania pealinna Tiranasse. Pühapäeval on tal kavas esineda pöördumisega kaasmaalaste poole.

Esimese reaktsioonina süüdistusele kirjutas ta Facebookis: "Mitte keegi ei tohi Kosovo ajalugu ümber kirjutada!"

Euroopa Liidu rahastatud Kosovo erikohus süüdistab Thacit sõja- ja inimsusvastastes kuritegudes 1998. ja 1999. aasta konfliktis Serbiaga. Endist Kosovo Vabastusarmee komandöri süüdistatakse ligi 100 inimese mõrvas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Süüdistus mõjutab lootust taasalustada suhete normaliseerimise kõnelusi Serbiaga, mis pidid toimuma sel nädalavahetusel Washingtonis. Just Serbia lepitamise nimel vahetus juunis Kosovo valitsus, kes esimese otsusena loobus kaubanduspiirangutest Serbia toodetele.

Brüsselis Euroopa Komisjoni juhtidega kohtunud Serbia president Aleksandr Vucic kutsus üles vaoshoitusele.

"Kõige tähtsam meie jaoks on, nagu olen öelnud varemgi ja kordan nüüd, et püsime vaoshoitud. Teame, et serblaste vastu toimusid kohutavad kuriteod. On hea, et nende jaoks tekib õiglus," kommenteeris ta.

Kosovo peaminister Avdullah Hoti teatas, et nad ei osale Washingtoni kõnelustel, kuid avaldas lootust, et dialoog ei katke.

"Dialoogile ei ole alternatiivi. Pean silmas seda, et nüüd oleme saavutanud institutsionaalse küpsuse riigina, et saada üle olukorrast, millega vastamisi oleme," sõnas Hoti.

Kõneluste vahendaja Richard Grenelli organiseeritud lepituskõnelused Washingtonis pidid olema USA presidendi Donald Trumpi üks välispoliitiline võit, kuid nüüd on suhete normaliseerimise lootus kaugemasse tulevikku lükatud.

Euroopa Liit, mille eestveetud rahusobitamiskõnelused jäid juba ammu venima, vaatab pigem kahjurõõmuga juhtunut, kuid ametlikult avaldati lootust, et juulis suudavad osalised ühise laua taha tulla.

Haagi Kosovo erikohus loodi viis aastat tagasi, et uurida justnimelt Kosovo Vabastusarmee võimalikke kuritegusid sõjas, mis viis Kosovo iseseisvumiseni 1999. aastal. Sõjas hukkus üle 13 000 inimese.

Toimetaja: Merili Nael, Tarmo Maiberg

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: