Raport: USA kahtlustab Vene luuret Talibani abistamises

{{1593228660000 | amCalendar}}
Afganistani võimude vabastatud Talibani võitlejad.
Afganistani võimude vabastatud Talibani võitlejad. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Ühendriikide luureagentuurid on jõudnud järeldusele, et Vene sõjaväeline üksus pakkus Talibaniga seotud mässulistele raha USA juhitavate koalitsioonivägede sõdurite tapmise eest Afganistanis, kirjutas reedel The New York Times.

Väidetavad pearahad andsid mässulistele täiendava põhjuse rünnata USA sõdureid.

President Donald Trump püüab oma sõjaväelasi Afganistanist lõplikult välja tuua ja panna sellega punkt Ühendriikide ajaloo pikimale sõjale.

Tundmatuks jääda soovinud allikaid tsiteerinud mainekas päevaleht märkis, et Trumpi briifiti luureraportist märtsis, ent ta pole otsustanud, kuidas sellele reageerida.

Raporti kohaselt olid mässulised kogunud pearaha, ent on ebaselge, kas sellega seoses kahtlustatakse ka konkreetseid USA sõdurite tapmisi.

Leht tsiteeris Kremli pressiesindajat, kelle sõnul ei ole Venemaa kursis süüdistustega.

Venemaal on Afganistaniga seoses keeruline ajalugu, mille veriseimad peatükid leidsid aset Nõukogude Liidu viimastel aastatel, mil vene sõdurid võitlesid islamistlike mässulistega, keda toona toetas Washington.

Viimastel aastatel on Ühendriigid üha rohkem süüdistanud Venemaad salaja Talibani relvastamises käsitlulirelvadega.

The New York Timesi kohaselt on erinevaid teooriaid, miks täpselt võiks Venemaa toetada Talibani rünnakuid ning hoida Ühendriike jätkuvalt pikale veninud konfliktis kinni.

Leht peab võimalikuks ka asjaolu, et Vene üksus võib hauda kättemaksu USA-le oma kaasmaalastest palgasõdurite tapmise eest Süürias, mille presidenti Bashar al-Assadi Moskva toetab.

Lehe järgi on Talibani operatsiooniga seotud Vene sõjaväeluure GRU üksus.

GRU-d on viimastel aastatel süüdistatud erinevates rahvusvahelistes vahejuhtumites, millest üks markantsemaid näiteid on 2018. aasta keemiarelvarünnak Suurbritannias, kus kahtlusalustel õnnestus peaaegu tappa vene topeltagent Sergei Skripal.

Moskva eitas väiteid Talibani abistamisest USA vägede ründamisel

Venemaa tõrjus laupäeval ajalehe The New York Times väiteid, mille kohaselt Moskva spioonid pakkusid Talibaniga seotud äärmuslastele tasu Afganistanis viibivate USA-juhitava koalitsiooni sõdurite tapmise eest. 

Venemaa Washingtoni saatkond nimetas neid väiteid alusetuks ja ohtlikeks.

"Ajalehes avaldatud alusetud ja anonüümsed süüdistused on juba viinud Venemaa Washingtoni ja Londoni saatkondade töötajate vastaste tapmisähvardusteni," kirjutas saatkond Twitteris. "Lõpetage libauudiste tootmine, mis toob kaasa tapmisähvardusi."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: