Trumpi sõnul ei küsinud ta Putinilt USA sõdurite eest pakutud pearaha kohta

USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: SCANPIX / www.imago-images.de

USA president Donald Trump ütles, ei tõstatanud oma telefonivestluses Vene liidri Vladimir Putiniga USA luureagentuuride väiteid, et Moskva pakkus Talibani võitlejatele raha Ameerika sõdurite tapmise eest Afganistanis.

"Ma ei ole seda kunagi temaga arutanud," ütles Trump usutluses uudisteprogrammile "Axios on HBO".

Trumpi sõnul ei tutvustatud talle seda teemat enne, kui see juuni lõpus meediasse lekkis. Venemaaga suhteid soojendada püüdnud Trump on infot niinimetatud pearaha-afääri kohta pidanud pettuseks.

Küsimusele, miks ta seda teemat oma viimases vestluses Putiniga neljapäeval ei tõstatanud, vastas Trump: "See telefonikõne oli teiste teemade arutamiseks ja otse öeldes on see teema, mille kohta paljud on öelnud, et see on libauudis."

USA liidri sõnul arutasid nad neljapäeval Putiniga tuumarelvade leviku piiramise teemat.

USA Demokraatliku partei poliitikud on vabariiklasest presidenti, kes loodab 3. novembri valimistel tagasivalimist, süüdistanud USA sõdurite elusid puudutava luureinfo eiramises. Demokraatidest kongresmenid on püüdnud saada USA luureagentuuridest ja Valgest Majast teema kohta rohkem infot.

Presidendi riikliku julgeoleku nõunik Robert O'Brien on öelnud, et Trumpi ei saanud pearahateema kohta suulist ülevaadet, kuna Luure Keskagentuuri (CIA) esindaja Valge Maja juures pidas sellekohast infot kinnitamata väideteks.

Valge Maja ametnikud ei ole eitanud, et sellekohane info oli lisatud presidendi igapäevastesse luureraportitesse. Mõnede meediaväljaannete andmeil oli see juba veebruarikuistes ülevaadetes, kuid Trmp ei pruukinud neid lugeda.

"See ei ole minu töölauale jõudnud. Kas teate miks? Sellepärast, et nad ei uskunud, luurajad ei uskunud, et see on tõsi," rääkis Trump Axiose programmile. Ta lisas, et kui see oleks tema lauale jõudnud, oleks ta sellega midagi ette võtnud.

Axiose andmeil on Trump rääkinud Putiniga vähemalt kaheksal korral pärast seda, kui info pearaha pakkumise kohta esmakordselt tema luureraportitesse lülitati.

Ajaleht The New York Times kirjutas esimesena juuni lõpus, et USA luure on kindlaks teinud, et Vene sõjaväeluure on pakkuud Talibanile kuni 100 000 dollarit iga tapetud Ameerika sõduri eest.

Trump kinnitas usutluses Axiosele, et loeb igapäevaseid luureraporteid.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: