Lennusalga kopter on valmis patsiente PERH-i traumakeskusesse toimetama

Foto: ERR

Nüüdsest lennutab raskelt kannatanud patsiente sündmuskohalt Põhja-Eesti regionaalhaigla traumakeskusesse politsei- ja piirivalveameti lennusalga helikopter. Järvamaal oli esmaspäeval viimane õppus, kus lihviti meedikute, lennusalga, päästjate ja politsei koostööd.

Õppuse plaani järgi sai Järvamaal Peetri külas teelt väljasõitnud autos kolm inimest raskeid kehavigastusi. Kuna avariipaik jääb Tallinnast 100 kilomeetri kaugusele, otsustati inimelude säästmiseks kohale kutsuda päästekopter, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tänane õppus oli üsna realistlik. Esmalt avastasime, et kiirabi ja politsei sõitsid natukene vales suunas. Nii nagu ta oli, oli raske patsienti kätte saada autovrakist. See on kõik meie elu, milleks me peame olema valmis. Helikopter jõudis sündmuskohale just siis, kui patsient oli praktiliselt juba ettevalmistatud transpordiks," kirjeldas Põhja-Eesti regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja Arkadi Popov.

"Kopteri kasutamine annab ajavõitu 45 minutit kuni üks tund. See on kriitilises seisukorras patsiendi jaoks eluliselt tähtis aeg," ütles Karell Kiirabi juhatuse liige Lenne Rätsep.

Treeninglend näitas, et juba 1. juulist on politsei- ja piirivalveameti lennusalk koos regionaalhaigla meedikutega valmis raskete traumavigastustega patsiente haiglasse lennutama. Seda tehakse valgel ajal ja soodsate ilmaolude korral.

Kopteri väljasaatmise otsustab häirekeksus.

"Patsiendil, kes on raskesti vigastada saanud, kestab verejooks ja verejooksu traumapatsiendil saab kinni panna kirurg ja kirurg asub traumakeskuses. Lisaks toob reanimobiil sündmuskohale vereprodukte, tuuakse sündmuskohale arstlik ekspertiis. Tulevad siia erakorralise meditsiini arstid või anestesioloog, kes võtab kontrolli alla näiteks hingamisteed. Siin on päris mitu komponenti, milles on seda vaja," rääkis Popov.

Kokkuleppel haigekassaga tehakse aastas raskete traumapatsientide juurde kuni 15 väljalendu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: