Kiik: mina soovinuks Kadai jätkamist

{{1593597960000 | amCalendar}}
Tanel Kiik
Tanel Kiik Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles Martin Kadai ametist lahkumist ERR-ile kommenteerides, et oleks soovinud tema ametis jätkamist. Terviseameti juhi kohusetäitjaks saab Mari-Anne Härma.

"Kohtusime teisipäeval Martin Kadaiga poolteist tundi ja rääkisime väga paljudest teemadest. Vestluse käigus teatas ta, et on juba varasemalt kirjutanud lahkumisavalduse ja et see otsus on põhjalikult kaalutletud," ütles Kiik.

Sotsiaalminister lisas, et palus Kadail oma otsust veelkord kaaluda ja et tema ministrina oleks soovinud koostöö jätkumist, kuid Kadai jäi oma otsuse juurde. Kiik avaldas ka lootust, et Kadai leiab rakendust Eesti tervishoiusüsteemis, sest ta on kolme aastaga andnud selle heaks palju.

"Minu teada mitte," vastas Kiik täpsustavale küsimusele, kas Kadail on ka konkreetne uus ametikoht juba olemas ja kas selleks võiks olla sotsiaalministeerium.

Ühtlasi ütles sotsiaalminister, et terviseameti juhi ülesandeid asub ajutiselt täitma terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Mari-Anne Härma.

Härma on õppinud Tallinna Tehnikaülikoolis geenitehnoloogiat ja omandanud Tartu Ülikooli tehnoloogia instituudis magistrikraadi samal eriala. Praegu omandab ta doktorikraadi Helsingi Ülikoolis biomeditsiini erialal.

Oma praegusele ametikohale asus Härma jaanuaris 2020. Ta on koroonaviiruse kriisi algusest osalenud terviseameti kriisistaabi töös.

Aastatel 2016–2019 töötas Härma Helsingi Ülikoolis doktorandina ja enne seda kaks aastat ettevõttes PSI CRO OÜ.

Härma: juhtide lahkumine pole probleem, meil on tugev meeskond

Härma ütles ERR-ile, et kahe juhi samaaegne lahkumine pole probleem, sest juhid ei tee oma tööd üksi ning meeskonnad on koroonakriisis karastunud ja valmis tööd jätkama.

"Terviseamet tervikuna teeb ettevalmistusi sügiseks. See pole olnud ainult Martini asi. Ta on olnud väga hea juht ja väga hea kõneisik, aga üksi juhist ja kõneisikust ei piisa, et ametit ja seda kriisi vedada, siin on ikkagi tugev meeskond taga olnud ja see tugev meeskond jääb meile endiselt," ütles Härma Kadai lahkumist kommenteerides.

Ta ütles, et kompetentsist ja kogemusest terviseametis puudu ei ole.

"Loomulikult on Martini lahkumine meie jaoks raske. Martinist jääb praegu väga tutgev erakorralise meditsiini osakond, kes on samuti olnud Martini küljel kogu selle kriisi ajal. Neil on teadmised, neil on kogemused. Ka osakonnad on osalenud kriisis," kinnitas Härma.

Seda, kas terviseametist on veel lahkumisi tulemas, Härma öelda ei osanud, seda infot tal ei ole.

"Minule teadaolevalt rohkem lahkumisi ei ole praegu plaanis, aga sündmused on arenenud väga kiiresti. Inimesed on oodanud parajat hetke ja on väsinud sellest pikast unedeta ööde perioodist ja on leidnud nüüd sellel rahulikumal ajal endas selle otsuse, jõu, et terviseametist ära minna," ütles ta. "Kindlasti me saame hakkama."

Härma usub, et hea koostöö sotsiaalministeeriumiga on võimalik.

"Eks me hakkame seda nüüd otsast arutama. Võib-olla saame juhivahetusega ka muuta seda dialoogi, võib-olla näeme asju nüüd teise nurga alt. Kõik on võimalik, oleme lootusrikkad, kindlasti on ministeeriumi poolt ka koostöövalmidus olemas," ütles Härma. "Mis siin ikka, kriis ongi kriis ja kriisi ajal asjad ei toimigi, see on paratamatus. Nüüd, kui on olukord rahulikum, on ka aega süveneda, kus mis ei töötanud ja mida saame paremini teha."

Härma sõnul on terviseamet teinud sügiseseks võimalikuks uueks koroonaviiruse puhanguks ettevalmistusi juba kriisi haripunktis, nii et amet on uueks puhnaguks valmis.

"Kindlasti on terviseamet täna võimekam, kindlasti on õppetunde ka tervishoiutöötajatel, haiglatel," ütles Härma.

Oma ülesandeks nimetas Härma stabiilsuse ja rahu hoidmist, et kolleegid saaksid kriisist ja ületööst taastuda.

Terviseameti juhi kohale kuulutatakse välja konkurss.

Terviseameti juht Merike Jürilo lahkub omal soovil töölt 2. juulist, Martin Kadai 5. juulil.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: