Trump: USA-s on alanud kampaania, mille eesmärk on meie ajalugu kustutada

Foto: SCANPIX/REUTERS/Tom Brenner

USA president Donald Trump ütles 4. juulil, riigi iseseisvuspäeval peetud kõnes, et USA-s on alanud halastamatu kampaania, mille eesmärk on riigi ajalugu kustutada ning kangelasi laimata.

Trump pidas iseseisvuspäeva puhul tuhandetele inimestele kõne ja korraldas Rushmore'i mäel suurejoonelise ilutulestiku, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Presidendi publik seisis koroonaviiruse jätkuvast levikust hoolimata tihedalt üksteise kõrval ega kandnud maske. Rahva seast kostus hüüdeid: "Veel neli aastat!".

Trump kutsus inimesi üles kaitsma Ameerika terviklikkust. Trumpi sõnul on rassiõiglust nõudvad protestijad käivitanud halastamatu kampaania Ameerika ajaloo kustutamiseks ja kangelaste ning väärtuste laimamiseks ja hävitamiseks.

"Vägivaldsed rahutused tänavatel ja linnades on aastaid kestnud äärmusliku ideoloogilise ümbertöötlemise ning hariduses, ajakirjanduses ja teistes kultuuriinstitutsioonides valitseva kallutatuse ettearvatav tulemus," ütles president.

USA-d on vallanud rassismi ja politseivägivalla vastane protestilaine, mis sai tõuke mustanahalise George Floydi tapmisest kinnipidamisel 25. mail Minneapolises.

See on pannud ameeriklased vaatama uue pilguga orjanduslikku lõunat sümboliseerivatele mälestusmärkidele, lükkama postamentidelt Konföderatsiooni kindraleid ja klaarima arveid vägivalda ülistava ajalooga.

Trump, kelle reaktsiooni protestidele on kritiseeritud, kinnitas reedel, et Rushmore'i mäge ei puututa iial, ning et ta ei kaota kunagi politseid ega relvakandmisõigust.

"Täna avaldame austust George Washingtoni, Thomas Jeffersoni, Abraham Lincolni ja Teddy Roosevelti erilistele eludele ja erakordsele pärandile. Seisan siin, teie ees teie presidendina, et kuulutada nii riigile kui ka maailmale, et seda monumenti ei rüvetata kunagi. Neid kangelasi ei laimata kunagi. Nende pärandit ei hävitata kunagi. Nende saavutusi ei unustata kunagi ja Rushmore'i mägi seisab igavesti austusavaldusena meie esiisadele ja meie vabadusele," kõneles president.

President tänas kõnes põgusalt ka kõiki neid, kes võitlevad väsimatult viirusega.

Pikemalt ta pandeemial ei peatanud, ehkki reedel teatati taas uuest nakatumiste rekordist: postiivse koroonaproovi andis 57 000 ameeriklast.

Koroonaviirus on nüüdseks nõudnud USA-s ligi 130 000 inimese elu ja juhtiv nakkushaiguste ekspert Anthony Fauci hoiatab, et hiljuti mitmel pool uue hooga levima hakanud viirus seab ohtu kogu riigi.

Trump vastase sellele hoiatusele Twitteris, et nakkuste arvu kasvu taga on suurepärane testimine. "Meie testimine on nii ulatuslik ja nii hea. See on suurepärane uudis," säutsus ta.

Tervishoiuametnike sõnul tehakse teste tõesti rohkem, aga ühe elaniku kohta jääb USA alla veel paljudele riikidele, ja viiruse viimaste nädalate kiiret levikut see ei seleta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: