Jõelähtme vald liigub Ruu kaitseala loomisega kokkupõrkekursil riigiga

Ruu luiestik.
Ruu luiestik. Autor/allikas: Keskkonnaministeerium / Andres Tõnisson

Jõelähtme vallavalitsus kavatseb võtta Ruu küla lähiümbruse looduskaitse alla, kuid riigi hinnangul on seal riigile hädavajalikud lubjakivivarud, mida tuleb kaevandada.

Jõelähtme vallavanema Andrus Umboja sõnul on Ruu küla ekspertide poolt tunnustatud looduslikult väärtuslikuks kohaks ning kaevandusi sinna lubada ei tohiks: "Ruu luitestiku kohta on öeldud, et tegemist on ainukese kohaga Harjumaal, kus esineb Läänemere paleoloogilise eelkäija luiteid, mis on 8000 aastat vanad. Neid me seal metsas tahamegi kaitsta ja üks asi, mille eest me neid kaitseme, ongi kaevandamine ja see väga selgeks hävitaks need luited seal piirkonnas."

Umboja sõnul on nad riigile pakkunud ka omapoolseid teisi võimalusi lubjakivi kaevandamiseks. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika asekantsleri Timo Tatari hinnangul pole aga teised variandid piisavad ning riigi huvidest peab aru saama.

"Ruu maardla Jõelähtmel on Harjumaa parima ja kvalitseetseima ehituslubjakivi maardla. Tegelikult on väga pikalt vaidlusi peetud, kuni riigikohtuni välja, ja praegu on sellele maardlale väljastatud ka juba kaevandamisluba ja võttes arvesse Harjumaa või Põhja-Eesti olukorda laiemalt kvaliteetse ehituslubjakivi suhtes, siis selle järgi on üsna suur defitsiit. Varustuskindlus kvaliteetse ehituslubjakivi järele on Harjumaal vähem kui seitse aastat. Riigi huvi arvestades on meile väga vastumeelne Jõelähtme valla soov sellele alale algatada kohaliku tähtsusega looduskaitseala," rääkis Tatar.

Ruu kaitseala Autor/allikas: https://joelahtme.kovtp.ee/documents/

Ruu küla kaevanduste üle on tõesti vaidlusi peetud ka varem. Nimelt soovis Jõelähtme vallavalitsus konkreetset ala ennegi kaitse alla võtta. Valla volikogu saabki kaitseala küll ise moodustada, kuid eelmisel korral kaevati otsus kohtusse.

"Ka eelmine kord esitas Väo Paas selle vastu kaebuse halduskohtusse ja suure tõenäosusega läheb ka seekord nii. Me usume, et nüüd lähtudes riigikohtu juhistest eelmises vaidluses, oleme me lähtunud nendest kohalikest huvidest, mis annavad meile õiguse kaitseala moodustamiseks ja me oleme praegu veendumusel, et sel korral jääb see otsus jõusse ning sellisel seda kaevandust sinna sellesse kohta metsa ei saa ka tulla," ütles Umboja.

Vallavanem on kindel, et volikogu moodustab kaitseala ning vajadusel minnakse taas kohtusse. Seni pole võimalik Ruu külas ka kaevandada, sest selleks peaks kohus taas kaitseala moodustamise tagasi lükkama.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: