Eesti varub sügiseks 400 portsjonit koroonaviiruse ravimit remdesiviir

Eesti loodab oma remdesiviiri koguse saada Euroopa Liidu ühishankest.
Eesti loodab oma remdesiviiri koguse saada Euroopa Liidu ühishankest. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Terviseameti prognoosi kohaselt võib sügisel, kui vallandub kroonaviiruse leviku teine laine, Eesti vajada umbes 400 doosi viirusevastast ravimit remdesiviir ja selline kogus on ka Euroopa Liidu ühishanke raames Eestisse ka tellitud.

"Remdesiviiri vajavaid patsiente võib teise laine puhul olla kuni 400. See on tõenäoline stsenaarium. Seda on natuke rohkem, kui oli kevade jooksul, aga see on sügiseks tõenäoline number remdesiviiri vajavate patsientide osas," ütles terviseameti erakorralise meditsiini osakonna peaspetsialist Andras Banyasz ERR-ile.

Praegu on ravimiameti andmetel seda ravimit Eestis umbes 20 patsiendile.

Banyaszi sõnul korraldab Euroopa Komisjon remdesiviiri ostmiseks ühishanke ja sinna on Eesti oma soovitud koguse sisse andnud. "Kui see hange on edukas, saame oma ravimi sealt. Lisaks hangivad ka haiglad ise. Hinna osas praegu ei oska öelda, sest hange ei ole veel läbi. Aga kuna Euroopa Komisjon hangib suurt kogust paljudele riikidele, siis on lootust saada üsna hea hind," lisas Banyasz.

Praeguseks Eestis kasutatud remdesiviiri on saadud tootjatelt tasuta.

Euroopa Komisjon kiitis remdesiviiri kasutamise uue koroonaviiruse ravimina heaks möödunud reedel. Luba anti vähem kui kuu aega pärast taotluse esitamist. Ameerika Ühendriigid andsid loa algselt ebola raviks mõeldud remdesiviiri erakorraliseks kasutamiseks juba 1. mail. Nüüdseks on selle kasutusele võtnud mitu Aasia riiki, sealhulgas Jaapan ja Lõuna-Korea.

Ravimiameti meditsiininõunik Alar Irs ütleb, et tegemist ei ole imeravimiga, kuid nagu näitavad kaks USA-s läbi viidud ulatuslikku uuringut, lühendab ravimi kasutamine keskmiselt raskete patsientide haiglas viibimise aega

"Keskmiselt õnnestus ravimiga lühendada haiglas viibimise aega 15 päevalt 11-le. Kui detailsemaid andmeid vaadata, siis kerge haigusvormiga patsiendid ravimist mingit kasu ei saanud ja väga raskete patsientide alarühm, kes juba ravi alustades olid kas aparaadihingamisel või kunstlikul vereringel, nemad ka mingit abi ei saanud," tõdes Irs.

Ravimiameti esindaja sõnul läheb vaktsiinilini väljatöötamiseni veel aega, sest selleks napib endiselt andmeid: "Vaktsiinini läheb aega. Esiteks ei ole teadlased ikka veel päris ühel nõul, missuguse loomuliku immuunsuse annab viiruse läbipõdemine ja kui püsiv see on. Ja kui juba läbipõdemise järel tekkiv immuunsus ei ole väga püsiv, siis on oluline vaadata, kui kauaks suudavad vaktsiinid immuunvastuse tekitada."

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: