Taiwani lipu kadumine Saksa välisministeeriumi veebiküljelt tekitas küsimusi

Lipuheiskamistseremoonia Taiwani pealinna Taipei Vabaduse väljakul tänavu 27. juunil.
Lipuheiskamistseremoonia Taiwani pealinna Taipei Vabaduse väljakul tänavu 27. juunil. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Saksa välisministeeriumi veebilehelt kadus maailma maade alajaotusest Taiwani lipp, mis pani ajakirjanikud küsima Berliini positsiooni muutumise kohta.

"Miks Taiwani lipp välisministeeriumi kodulehelt ära kadus ning miks asendati see valge ristkülikuga? Kas see tähendab Hiina ees (alistumist märkiva - toim.) valge lipu tõstmist? Peale Taiwani on kõigi riikide juures nende lipud? Mis toimub Saksa välispoliitikaga?" vahendas Taiwani uudisteagentuur Saksa ajakirjaniku küsimusi eelmise nädala lõpus peetud pressikonverentsil.

Saksa välisministeeriumi esindaja sõnul on muutus kooskõlas Saksamaa aetava ühe Hiina poliitikaga. Selle kohaselt ei sõlmi riigid Taiwaniga, mida Hiina peab oma lahkulöönud provintsiks, ametlikke suhteid.

Ajakirjanike jätkuvate küsimuste peale vastas välisministeeriumi asepressiesindaja Rainer Breul, et tegemist ei ole äsjase muutusega. "Te teate Taiwani eristaatust, te teate meie positsiooni, meie ühe Hiina poliitikat. Meil ei ole Taiwaniga diplomaatilisi suhteid ning me ei tunnusta Taiwani riigina, seega ei saa see olla üllatav. Kui kajastame oma välissuhteid, siis eristame riike, kellega meil on diplomaatilised suhted," rääkis Breul.

Samas juhtis ajakirjanik pressikonverentsil tähelepanu sellele, et Palestiina lipp on Saksa välisministeeriumi kodulehel üleval, ehkki ka see pole ametlikult tunnustatud riik.

Taiwani välisministeeriumi pressiesindaja Joanne Ou ütles esmaspäeval, et ministeerium ei saa nõustuda sellise lahknevusega, kuna Taiwani kajastav osa ei ole vastav teiste riikide ja regioonide kajastamisega kodulehel.

Tema sõnul palus Taiwani välisministeerium oma esindajal Saksamaal võtta ühendust Saksa välisministeeriumiga ning selgitada Taiwani seisukohti. "Me loodame, et Saksa pool saab kohaselt muuta oma veebikülje kujundust võrdsemaks ja järjepidevaks, et hoida ära diskrimineerivad valestimõistmised," ütles Ou.

Saksa välisministeerium Taiwani puudutavas osas on Taiwani nimele lisatud tärn, mille selgituses antakse mõista, et ehkki Taiwan on paigutatud maailma maade sektsiooni, hõlmab see nii riike, provintse kui territooriume ning see ei kajasta Saksamaa seisukohta nende staatuse suhtes.

Saksamaal ei ole Taiwaniga diplomaatilisi suhteid, riiki esindab Taiwanis Saksa kultuuriinstituut, selgub ministeeriumi veebiküljelt.

Eesti välisministeeriumi kodulehel Taiwani alajaotus puudub, küll aga on seal Palestiina Omavalitsus.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: