Hiina on raevus Tšehhi senati esimehe Taiwani-visiidist

Hiina välisminister Wang Yi ähvardas karmide vastumeetmetega Tšehhi senati esimeest Milos Vystrcili, kes tegi ametliku visiidi Taiwanile, mida Peking peab oma riigi osaks.

"Taiwan on Hiina territooriumi võõrandamatu osa. Ühe Hiina põhimõtet küsimärgi alla seades muutud 1,4 miljardi hiinlase vaenlaseks ja petad usaldust," ütles Wang teisipäeval ühisel pressikonverentsil oma Saksa kolleegi Heiko Maasiga.

Vystrcil on öelnud, et tema külaskäik Taiwanile, mida Peking peab Hiina mässuliseks territooriumiks, oli mõeldud ärisuhete edendamiseks ning Tšehhi ei allu Hiina survele.

Ajaleht The Times edastas Vystrcili sõnu, kes tsiteeris Teise maailmasõja aegset Briti peaministrit Winston Churchilli, milles viimane kritiseeris Natsi-Saksamaa suhtes aetud rahustamispoliitikat. "Teil oli valida sõja ja häbi vahel. Te valisite häbi ja saite ka sõja," ütles Vystrcil.

Tšehhi parlamendi ülemkoja juht, kes on The Timesi hinnangul üks kõrgeimaid Euroopa poliitikuid, kes on Taiwanil ametlikul visiidil käinud, kutsus lääneriike seisma vastu kommunistliku Hiina ähvardustele. Demokraatlikud riigid peavad vastustama Hiina tegevust demokraatia lämmatamisel Hongkongis, ütles Vystrcil ning kutsus õppima ajaloost ning mitte ohverdama Taiwani, et Hiinat rahustada.

"Hiina valitsus ja rahvas ei jää jõuetult istuma ega vaatama Tšehhi senati esimehe ja tema taga olevate Hiina-vastaste jõudude avalikku provokatsiooni. Peame panema ta maksma sellise lühinägeliku käitumise eest ränka hinda," ütles Hiina välisminister teisipäeval.

Hiina on teatanud, et tema ülekaal Lõuna-Hiina merel on kahe uue hävitaja käikuandmisega saavutanud uue taseme. Hiina uusi sõjalaevu võrreldakse USA mereväe Arleigh Burke'i ja Zumwalti klassi hävitajatega. Hiina kavandab oktoobris korraldada piirkonnas uued õppused, millega pingestuvad ilmselt veelgi tema suhted Taiwani liitlase Ameerika Ühendriikidega.

Hiina teade õppustest järgnes sellele, kui USA mereväe alus USS Halsey (DDG-97) sõitis läbi Taiwani väina, mis oli teiseks selliseks manöövriks viimase kahe nädala ning üheksandaks selle aasta jooksul. "USA merevägi jätkab seilamist, lendamist ja opereerimist kõikjal, kus rahvusvaheline õigus seda lubab," teatas USA mereväe pressiesindaja.

Vystrcil: ma olen taiwanlane!

Vystrcil pahandas Hiinat veelkord, kui pidas teisipäeval Taiwani parlamendis kõne, milles ütles USA presidend John F. Kennedy 1963. aasta kõnet Berliinis parafraseerides: "Ma olen taiwanlane!"

Vystrcil, kes juhib Tšehhi poliitikute ja äritegelaste 90-liikmelist delegatsiooni, ütles oma kõnes, et Kennedy kunagine sõnum oli oluline vabaduse eest ja kommunismi vastu seismisel.

"Lubage mul isiklikult väljendada toetust Taiwanile ning vabadusele ja lõpetada oma kõne ... vahest pisut tagasihoidlikuma, kuid samavõrra tugeva sõnumiga: Ma olen taiwanlane," ütles Tšehhi parlamendijuht, millele järgnesid Taiwani parlamendi kestvad ovatsioonid.

Vystrcil on varem öelnud, et tema Taiwani-visiit rõhutab väärtuspõhist välispoliitikat, millele pani aluse juba kommunismi-aegse Tšehhoslovakkia dissident ning hilisem Tšehhi president Vaclav Havel.

Ehkki Tšehhi valitsus ei ole Vystrcili visiiti toetanud, on Prahat pahandanud Hiina tugev reaktsioon ning selle vastu protestimiseks kutsuti välja Hiina suursaadik. Hiina kutsus esmaspäeval välja ka Tšehii suursaadiku, et selle kaudu oma protesti väljendada.

Tšehhi president Miloš Zeman on otsinud Hiinaga lähemaid poiliitilisi ja majandussuhteid alates võimule saamisest 2013. aastal, kuid tema plaane on tabanud tagasilöögid nurjunud investeeringute näol ja Tšehhi kahtluste tõttu lubada oma 5G sidevõrke rajada Hiina ettevõtte Huawei tehnoloogia baasil.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters / The Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: