Briti valitsuse hinnangul püüdis Venemaa mõjutada mulluseid valimisi

Briti välisminister Dominic Raab.
Briti välisminister Dominic Raab. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Venemaa püüdis mõjutada mullu detsembris peetud Ühendkuningriigi parlamendivalimisi, ütles Briti valitsus neljapäeval.

"See on peaaegu kindel, et Vene tegutsejad püüdsid sekkuda 2019. aasta üldvalimistesse, kasutades selleks illegaalselt omandatud valitsusdokumentide lekitamist sotsiaalmeediasse," ütles Briti välisminister Dominic Raab oma avalduses. "Nad omandasid enne valimisi Ühendkuningriigi ja USA vahelisi vabakaubanduskõnelusi puudutavad tundlikud dokumendid ning levitasid neid sotsiaalmeedias platvormi Reddit kaudu," täpsustas välisminister.

Briti valitsus lubas oma raporti Venemaa sekkumiste kohta, mida on korduvalt edasi lükatud, avaldada järgmisel nädalal.

Valituse juurdlusest selgus, et kui venelaste lekitatud dokumentide mõju jäi nõrgaks, siis nad tegid uusi jõupingutus nende laiemaks levitamiseks, ütles Raab.

Peaminister Boris Johnsoni juhitud konservatiivid võitsid valimised suure ülekaaluga.

Valitsuse kinnitus, et Venemaa võis püüda mõjutada Briti valimiste tulemusi - nagu on ka väidetud sama 2016. aasta Euroopa Liidu liikmesuse üle peetud referendumi kohta - on oluline, kuna seni on olnud väga vähe selgeid tõendeid Vene manipulatsioonide kohta, tõdes väljaanne Euractiv.com. Eelmise aasta valimiste ajal teatasid küll peaminister Boris Johnsoni juhitud konservatiivid, et konkureerivalt leiboristlikult parteilt varastati USA-ga peetavaid kaubanduskõnelusi puudutavaid dokumente.

Ühendkuningriigi ja Venemaa suhted langesid 2018. aastal oma kõigi aegade madalaimasse seisu pärast Külma sõda 2018. aastal, kui Briti võimud süüdistasid Vene agente poolt vahetanud endise Vene luuraja Sergei Skripali mürgitamises. "Valitsus jätab endale õiguse vastata (Venemaa tegevusele - toim.) kohasel moel," ütles Raab neljapäeval.

USA luureagentuurid usuvad, et Venemaa püüdis mõjutada ka Ameerika Ühendriikide 2016. aasta presidendivalimisi, et aidata Donald Trumpil võita. Samuti on Prantsuse president Emmanuel Macron süüdistanud Venemaad tema kohta väärinfo levitamises 2017. aasta valimiste ajal.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: