Reinsalu: me ei palka rahapesu uurimiseks Hercule Poirot´d Ameerikast

Urmas Reinsalu
Urmas Reinsalu Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Välisminister Urmas Reinsalu (I) ütles, et valitsus ei volitanud rahandusministeeriumi palkama USA advokaadibürood rahapesu uurimiseks, vaid Eesti huvide esindamiseks.

Reinsalu sõnul on kõlanud väited, et valitsus volitas rahandusministeeriumit võtma advokaadibürood USA-st rahapesu uurimiseks. Ta kinnitas, et see ei pea paika, vaid pigem tehti seda Eesti huvide esindamiseks USA-s. "Vähemalt valitsuse loogika see ei ole. Me ei palka Hercule Poirot´d Ameerikast, kes uurib välja, kes siin siis Vene mafioosode raha pesi või ei pesnud. Selle jaoks on meil uurimisasutused," lausus Reinsalu valitsuse pressikonverentsil.

Eesti Päevaleht kirjutas teisipäeval, et palgatud advokaadibürool Freeh Sporkin & Sullivan LLP-l on seos Venemaa rahapesuskeemiga, kuna advokaadibüroo esindas ka ettevõtet Prevezon, mille raha liikus muu hulgas Danske Banki Eesti filiaali kaudu.

"See asi loomulikult peab saama vastuse. See on maksumaksja raha, siin peab saama selgust selles asjas ja see selgus tuleb kiiresti saavutada. Siin ei ole mingit küsimustki," lisas Reinsalu.

Reinsalu märkis, et rahapesu uurimisega seoses palgatud advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivan LLP taustauuringus ei käsitlenud välisministeerium huvide konflikti teemat.

Reinsalu sõnul ei ole ta seda õigusabilepingut lugenud ja temal kui välisministril puudub ka õiguslik pädevus selle hindamiseks.

Reinsalu sõnul oli rahandusministeeriumile edastatud taustauuringus osundus sellele, et kõnealusel advokaadibürool on olnud "kirjusid kundesid, nagu meedias on ka kirjutatud". "Mingi konkreetse huvide konflikti kohta meil infot selles loogikas ei ole," ütles Reinsalu.

Peaminister Jüri Ratas (KE) ütles, et võimaliku huvide konflikti uurimiseks on ta palunud hinnangut riigikantseleilt.

"Huvide konflikti olemasolu saab hinnata üheltpoolt hinnata seesama advokaadibüroo ja öelda, kas tal on huvide konflikt või ei ole. Teiselt poolt on oluline see, et me vaatame oma seadusandlust ja vaatame läbi selle, kas on advokatuuriseadusele tuginedes huvide konflikt või mitte. Ka minul on see info, et see advokatuuribüroo on öelnud, et seda huvide konflikti ei ole. Eks riigikantselei peab seda hindama ja ta on oma tööd tegemas," ütles Ratas.

Reinsalu: advokaadibüroo palkamise mõte tuli Hans H. Luigelt

Reinsalu märkis, et see mõte palgata USA advokaadibüroo hakkas võrsuma juba poolteist aastat tagasi seoses meediaärimees Hans H. Luige ja tema tuttava advokaadi visiidiga tema juurde.

"Hans H. Luik käis minu juures ühe Ameerika advokaadiga, see oli juba poolteist aastat tagasi, ja sealt hakkas tegelikult mõte võrsuma. Üks maailma suurima advokaadibüroo partnereid oli kuidagi perekondlikult seotud Eestiga, ja ta oli jälginud meediast, milline mürgel meil käis poolteist aastat tagasi selle rahapesu ümber, ja pakkus oma teeneid," meenutas Reinsalu.

Tema sõnul arenes sealt välja arutelu valitsuses. "See oli veel eelmise valitsuse ajal, et riik võiks seda kaaluda, ja nüüd on see edasi liikunud rahandusministeeriumi pädevusse seda teha," märkis Reinsalu. "Toonane büroo keeldus sellest ise, kuna ta tuvastas huvide konflikti."

Hans H. Luigele kuuluv Eesti Päevaleht avaldas nüüd, et rahandusminister Martin Helme on sõlminud lepingu rahapesu menetluse asjus advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan LLP, millel võib olla valdkonnas huvide konflikt. Mitmed Eesti õiguseksperdid on seepeale kinnitanud, et on kaheldav, kuidas USA advokaadid saaksid Eestit aidata rahapesukaasuse menetlusel.

Reinsalu kinnitas neljapäeval, et Eesti ei vaja advokaatide abi rahapesu uurimisel. "Siin on kõlanud väited, nagu oleks advokaadibüroo palgatud rahapesu uurimiseks, kuid selleks on mõlemas riigis olemas uurimisasutused," selgitas Reinsalu. Advokaadibüroo palkamine puudutab Reinsalu sõnul neid menetlusi, mis puudutavad võimalike hüvitiste maksmist kohtuvälistes lepetes.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: