Osad põhikoolid ei pea klassi suuruse piirist kinni

Kui seaduse järgi tohib põhikooliklassis olla maksimaalselt 26 õpilast, on mitmes koolis oluliselt suuremad klassid, sest muidu jääksid soovijad ukse taha. Gümnaasiumiastme klasside suurust seadus ei reguleeri - seal on ka kuni 40 õpilasega klasse.

Põhikooli- ja gümnaasiumiseadus näeb ette, et põhikooliklassi lubatud suurus on 24, äärmisel juhul 26 õpilast. Siiski on palju koole, kus nii põhikooli- kui ka gümnaasiumiastmes on ühes klassis 30 või rohkem õpilast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui lapsi on nii palju, ütleme meie piirkonnas, keda me võtame mitte 10. klassi, vaid 1. klassi, siis me lihtsalt peame nad kuhugi ära panema. Meil on 1. klassides kuni 34 õpilast klassis," rääkis Tallinna Pae gümnaasiumi direktor Izabella Riitsaar.

Tallinna haridusameti direktori Andres Pajula sõnul jääb see siiski kooli otsustada, kas klassi koostamisel õpilaste piirmäärast kinni pidada.

"Alati on küsimus selles, kes on klassijuhataja. Kui koolis on olemas neli väga head klassijuhatajat, aga näiteks viie klassi jagu lapsi ja viiendat head klassijuhatajat pole, siis on alati mõistlikum panna natukene rohkem õpilasi ühte klassi ja teha neli väga tugevat klassi, mitte teha neli pluss üks väikese arvuga klassi ja üks nõrgema õpetajaga klass," selgitas Pajula.

Nii Gustav Adolfi gümnaasiumis kui ka Tallinna Linnamäe Vene lütseumis moodustati sel aastal 36 õpilasega 10. klassid. Tallinna 21. koolis on 10. klassi keskmine suurus lausa 39 õpilast. Gümnaasiumiklasside suurus pole aga Pajula sõnul seadusega sätestatud, sest sealne õppetöö erineb oluliselt põhikooli omast.

"Selge on see, et õpilaste arvu kasv on jõudnud põhikoolilõpetajate juurde. Kui 2014. aastal oli Tallinnas umbes 3000 lõpetajat ja Harjumaal kokku 4700 lõpetajat, siis täna on Tallinnas kokku 3500 lõpetajat ja Harjumaal 5000 ja rohkem. Põhikoolilõpetajate arv on kasvanud, gümnaasiumikohtade arv ei ole kasvanud," rääkis Pajula.

Lahendust koolide ülerahvastatusele näeb Pajula riigigümnaasiumide rajamises.

"Kindlasti saabub leevendus aastal 2022, kui on Tallinnas plaanis avada esimene riigigümnaasium. Järgnevate aastate jooksul on plaanis avada Tallinnas kuni kolm riigigümnaasiumi ja see kindlasti leevendab olukorda, et gümnaasiumihariduse kättesaadavus oluliselt paraneb," rääkis Pajula.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: