Kadi-Kaisa Kaljuveer: Eesti esimene kliimakaebus alles kogub hoogu

Kadi-Kaisa Kaljuveer
Kadi-Kaisa Kaljuveer Autor/allikas: Erakogu

MTÜ Loodusvõlu kaebus, millega taotletakse Narva-Jõesuu linnavalitsuse Enefit282 põlevkiviõlitehasele välja antud ehitusloa tühistamist, on endiselt menetluses Tartu halduskohtus, selgitab Kadi-Kaisa Kaljuveer.

Keskkonna eest hea seisev MTÜ Loodusvõlu, mis koondab Eesti kliimanoorte võrgustikku Fridays for Future, taotleb Auverre plaanitava uue tehase ehitusloa tühistamist. Koos sellega soovis MTÜ ka esialgset õiguskaitset, et peatada õlitehase ehitamine, kuniks kohus on teinud otsuse ehitusloa tühistamise osas.

Tartu ringkonnakohus jättis enda 8. juulil tehtud ja 29. juulil jõustunud otsusega esialgse õiguskaitse taotluse rahuldamata. See tähendab, et kohtuvaidluse ajaks ehitusloa kehtivust ei peatatud ning õlitehase ehitus võib lõpliku lahendi saabumiseni jätkuda.

Kohtuistung alles tuleb

Kliimanoorte kevadel esitatud kaebus, millega taotletakse Narva-Jõesuu linnavalitsuse Enefit282 põlevkiviõlitehasele välja antud ehitusloa tühistamist, on endiselt menetluses Tartu halduskohtus. Juuli lõpu seisuga on kõik kaasatud menetlusosalised oma esialgsed seisukohad esitanud. Järgmisena on oodata asja arutamist kohtuistungil. Kohtuistungi toimumise aega ei ole kohus veel otsustanud.

Täpsustuseks olgu öeldud, et kohtu otsus esialgne õiguskaitse andmata jätta, ei anna samaaegselt hinnangut kaebuses esitatud argumentidele. Näiteks sellele, kas ehitusloa alusel planeeritav põlevkiviõlitehas on  kooskõlas rahvusvaheliste kliima- ja keskkonnakokkulepetega (nagu nt Pariisi kliimalepe) või ei ole või sellele, kas õlitehase rajamise keskkonnamõju hinnang on puudujääkidega või mitte.

Kliimakaebuse esitanud mittetulundusühingul on kaebeõigus

Kohus on tunnustanud MTÜ Loodusvõlu kaebeõigust keskkonnaorganisatsioonina, sest kaebaja keskkonnakaitseliste eesmärkide ja vaidlusaluse ehitusloa kehtestanud korralduse vahel on seos. Keskkonnaorganisatsiooni definitsiooni ja kohtusse pöördumise õiguse sätestab Eestis seadus.

Kliimanoored tõendasid oma kaebeõigust täiendavalt kevadel, kui kohus seda palus. Kohus on selle põhjal praeguseks leidnud, et puudub alus arvata nagu tegutseks mittetulundusühinguna registreeritud juriidiline isik MTÜ Loodusvõlu kõnealuse kaebuse esitamisel muudel eesmärkidel kui põhieesmärgiks seatud loodus- ja keskkonnakaitse.

Esitatud vaidega püüab kaebaja enda põhikirjalisi eesmärke ellu viia. Kliimamuutuse teemaga tegeleb kaebaja igapäevaselt ka oma põhitegevuses, mis väljendub eelkõige kliimastreikide ja -arutelude korraldamises.

Kohus on hinnanud kaebaja argumendid ja nendega seonduvad tõendid piisavaks, et kaebus menetlusse võtta. Samuti on kohus leidnud, et kaebajal on õigus kaevata ehk MTÜ Loodusvõlul on kaebeõigus. Kohus jätab kaebuse menetlusse võtmata ja tagastab kaebuse vaid teatud juhtudel, kui seadus seda nõuab, sh kui kaebajal puudub kaebeõigus. Täpsem argumentide hindamine ja nende põhjal lõpliku otsuse tegemine seisab kohtul veel ees.


* Keskkonnaõiguse Keskus esindab Auverre kavandatava õlitehase kohtuasjas MTÜ-d Loodusvõlu.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: