Keskkonnaaktivistid kaotasid esimese kohtulahingu Auvere õlitehase asjus

Auvere õlitehas.
Auvere õlitehas. Autor/allikas: ERR

Keskkonna eest võitlev MTÜ Loodusvõlu, kes taotleb Auverre plaanitava uue tehase ehitusloa tühistamist, ei saanud esialgset õiguskaitset, kuivõrd kohus leidis, et tehase ehitamine ei saa kuidagi keskkonda kahjustada, kirjutab Põhjarannik.

Keskkonnaorganisatsioon vaidlustas tänavu 27. märtsil Narva-Jõesuu linnavalitsuse poolt väljastatud ehitusloa põhjendusega, et selle alusel püstitatava õlitehase tootmine omab mõju kliima muutumisele ja säästvale arengule, mistõttu ehitusloa elluviimine ei võimalda täita kliima muutumise osas rahvusvaheliste kokkulepetega võetud kohustusi, kirjutab ajaleht.

Esialgse õiguskaitse taotlust selgitas Loodusvõlu väitega, et ehitusloaga kavandatu kahjustab pöördumatult "kogu Eesti ja laiemal rahvusvahelisel tasandil kliimaeesmärkide täitmist ning tekitab pöördumatult kahju Eesti elanikele ja kogu keskkonnale".

Tartu halduskohus leidis mais, et esialgset õiguskaitset ei ole vaja kohaldada, sest kaebus on vaidlustatud on ehitusloa väljastamine, kuid kaebuses puuduvad etteheited tehase ehitamise ajal tekkivatele negatiivsetele keskkonnamõjudele.

Seejärel esitas Loodusvõlu Tartu ringkonnakohtule määruskaebuse põhjendusel, et kaebuse üks eesmärk on selgeks teha, et olemuslikult ei ole võimalik õlitehase püstitamine, rikkumata rahvusvahelistest kokkulepetest tulenevaid kohustusi ja seetõttu on tegu maksumaksja raha eesmärgipäratu raiskamisega. Ka ringkonnakohus leidis, et keskkonnaaktivistide kaebuse rahuldamiseks pole alust, märkides muu hulgas, et keskkonnaorganisatsioonil pole õigust kaitsta avalikku huvi muus valdkonnas kui keskkond ehk avaliku raha kasutamise küsimus on asjakohatu.

Kuigi MTÜ Loodusvõlu ei saanud esialgset õiguskaitset, jätkub vaidlus endiselt põhikaebuse ehk ehitusloa õiguspärasuse üle. Halduskohus menetleb osapoolte seisukohti ning kaebuse asjus pole kohtuistungit veel toimunud. 

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Põhjarannik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: