Tallinnas Vabaduse väljakul toimus Valgevene protestide toetusmeeleavaldus

Tallinnas kogunesid teist korda meeleavaldajad, et toetada Valgevenes toimuvaid meeleavaldusi. Enamik Eestis elavaid Valgevene kodanikke toetas valimiskastide juures üle 20 aasta võimul olnud Aleksandr Lukašenkot. Vabaduse väljakule tulnud aga toonitasid, et Valgevenes on sama palju aega kulunud rahva ärkamiseks.

Tallinnas Vabaduse väljakul kuulas sadakond inimest välismaal elavate valgevenelaste pöördumist demokraatlike riikide poole mitte tunnustada president Aleksandr Lukašenkot. Esinejad olid nooremapoolsed, kes on Eestisse elama asunud või ka siin sündinud, kuid kel on sugulased ja tuttavad Valgevenes, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Valgevenelased oma kodumaal on ühiselt väljas. Väga palju teevad ära vabatahtlikud, me aitame ennast ise. Oluline on aga see, et Lukašnko ei otsustaks enam sõjaväe, miilitsa ja Valgevene raha üle," ütles üks meeleavaldaja Tatsiana.

Valgevene on vajanud üle 20 aasta ärkamiseks - seni on kestnud praegune võim. See oli kõnelejate üks sõnum. Üks osalejaist meenutas valimisi Valgevenes oma tudengipäevil.

"Ühel hommikul tuli minu juurde kaks politseinikku. Ja nemad ütlesid, et sina pead minema valimistele. Mul oli hall pass sel ajal ja mina ütlesin neile, et ma ei ole Valgevene kodanik. Mul ei ole õigust hääletada. Nemad ütlesid, et neid see ei huvita ja kui mina ei lähe nendega koos hääletama, siis nemad viskavad mind ühiselamust välja," meenutas Dmitri Olesjuk.

Kõlas laul ja samas kriitika Euroopa Liidu suunal, kus osade meeleavaldajate hinnangul suhtutakse Valgevene praegusesse võimu liiga leigelt.

"Tegelikult see on väga nõrk. Nad tahavad teha sanktsioone, aga need ei mõju. Tegelikult need sanktsioonid juba 20 aastat tegutsevad, aga ei ole efekti," ütles Dmitri Olesjuk.

Meeleavaldajad ütlesid "Aktuaalsele kaamerale", et valgevenelaste vanem põlvkond on lõhenenud - praeguse võimu toetajaid on väga palju.

"Minu sugulased, kes elavad Valgevenes, nad ikka toetavad rohkem Lukašenko režiimi, sest nad lihtsalt kardavad oma meelt avaldada. Aga minu onu, kes seal elab, seisab ikka vabaduse ja Euroopa eest," rääkis Deniss Slavintski.

Viis aastat Eestis elanud Tatsiana võttis kokku oma mõttekaaslaste peamise soovi.

"Me ei taha oma maale sõjaväge ükskõik millisest teisest riigist. Me ei taha üldse mingit sõjategevust. Me tahame lihtsalt valida uut presidenti," ütles ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: