Eestis toimusid meeleavaldused praeguse metsapoliitika vastu

Pühapäeval avaldati 27 kohas üle Eesti meelt senise metsapoliitika vastu. Toimusid kas meeleavaldused, loodusmatkad, vestlusringid või loengud ning loeti ette metsapetitsioon. Toompeale kogunes meelt avaldama poolsada inimest.

Toompeal ja mitmes Eesti teises paigas toimunud väikeste meeleavaldustega nõutakse poliitikutelt muudatusi Eesti senises metsapoliitikas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ühe, lamba maski kandnud, meeleavaldaja hinnangul teeb Riigimetsa Majandamise Keskus ehk RMK, mida tahab ja metsa raiutakse Eestis liiga palju.

Metsameeleavaldustega alustati loodust hoidvate seaduste jõustamist nõudvale metsapetsistsioonile allkirjade kogumist. Petitsiooni loeti ette mitmel pool Eestis, ka Tallinnas, Hirvepargis.

"Nõuame Eesti Vabariigi valitsuselt ja Riigikogu saadikutelt nii koalitsioonis kui opositsioonis seadusandluse ettevalmistamist viivitamatuks üleminekuks tasakaalustatud metsandusele," ütles Päästame Eesti metsad esindaja Piret Räni.

Ülemineku esimese sammuna soovitakse raiemahtude vähendamist neljale kuni kuuele miljonile tihumeetrile aastas, lisaks soovitakse loodushoidlikku metsamajandamist, raierahu kehtestamist lisaks riigimetsale ka erametsades, Riigimetsa Majandamise Keskuse muutmist Riigimetsa Kaitse Keskuseks ning suhtumise muutmist metsa ja metsa majandamisse.

Ökoloog Mihkel Kangur ütles, et metsa puudutavad seadused on väga selgelt orienteeritud metsade majandamisele. "Metsade puhul või ökosüsteemide puhul on kasutusel selline termin nagu ökosüsteemide hüved ja praegu on orienteeritud kõik seadused suuresti sellele, et maksimeerida loodusest saadavaid varustavaid hüvesid," lausus Kangur.

Mihkel Kanguri sõnul on unustatud aastasadu eestlastele omased heaperemehelikud metsamajandamise võtted.

Meeleavaldajad ootavad, et metsanduse arengukava loodaks silmas pidades metsade taastamist ja säilitamist.

Elurikkuse erakonda kuuluv Mihkel Kangur, tunnistas, et meeleavaldusi vedasid kodanikud, kuid kaasaaitajate seas oli rohelise ilmavaatega erakondi.

Eesti metsa kaitseks korraldati meeleavaldusi üle kogu Eesti

Läänemaal koguneti Haapsalu külje all Paralepa parkmetsas, mis on nii kohalike kui ka turistide jaoks oluline puhkekoht. Meeleavaldusel lauldi ja kuulati ettekandeid.

Metsakaitsjatele teevad Paralepas muret RMK raieplaanid ja keskkonnaameti mõte, et Paralepa parkmetsa võiks riikliku kaitse alt välja arvata.

"Me leiame, et Paralepa mets tervikuna, nii see praegu kaitse all olev kui ka see kaugemal asuv mets väärivad kaitset, väärivad jääda selliseks puhkemetsaks inimeste jaoks, kus ei teostataks lageraieid," ütles MTÜ Roheline Läänemaa liige Kätlin Tamm.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: