Valgevenes jätkusid üheksandat õhtut meeleavaldused Lukašenko vastu

Meeleavaldajad Minskis.
Meeleavaldajad Minskis. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Valgevene pealinnas Minskis kogunesid esmaspäeval üheksandat õhtut järjest rahvahulgad, et avaldada meelt president Aleksandr Lukašenko vastu.

Mitmed tuhanded protestijad kogunesid Nezaležnastsi väljakule Minski kesklinnas, lehvitades punavalgete lippudega ja nõudes Lukašenko tagasiastumist. 

Protestijad korraldasid rongkäigu ka kinnipidamiskeskuste juurde ja nõudsid opositsiooniliidrite ja teiste meeleavaldajate vabastamist. 

9. augustil peetud presidendivalimised võitis ametlike andmete järgi Lukašenko 80 protsendi suuruse toetusega. 

Varem streikisid Lukašenko vastu mitmete ettevõtete ja riigitelevisiooni töötajad. Tegemist on suurimate meeleavaldustega Lukašenko vastu tema 26 võimuloldud aasta jooksul. 

Enam kui 100 000 inimest osales meeleavaldajate rongkäigus pärast seda, kui opositsiooni kandidaat presidendivalimistel Svjatlana Tsihhanovskaja kutsus Valgevene elanikke meeleavaldustega jätkama. 

Valgevene miilits on pidanud meeleavalduste käigus kinni tuhandeid inimesi ja rohked teated korrakaitsjate vägivallast on toonud kaasa pahameeletormi ka varasemate Lukašenko toetajate poolt. 

Protestijad kogunesid esmaspäeval pärast opositsiooni streigiüleskutset mitme Minski tehase ja riigitelevisiooni hoone ette. Sündmuskohal viibinud AFP ajakirjaniku teatel lehvitasid protestijad telemaja ja Minski raskeveokite tehase MZKT ees opositsiooni punavalgeid lippe. Esmaspäeval külastas tehast ka Lukašenko.

Minski traktoritehase (MTZ) tööliste sõnul on mitu tuhat töötajat töölt lahkunud.

Uudisteportaali tut.by avaldatud videolõikudes on näha teiste tehaste töölisi liikumas MZKT poole, et protestiga liituda. Meeleavaldajad hüüdsid tehase ees: "Mine minema!" ja "Me ei andesta".

Lukašenko ütles aga esmaspäeval, et ei välista võimalust korraldada uued presidendivalimised pärast uue põhiseaduse vastuvõtmist, vahendas telekanal Belarus 24. "Me peame heaks kiitma uue põhiseaduse. Te peate selle heaks kiitma referendumil ning uue põhiseaduse kohaselt võite läbi viia, kui soovite, nii parlamendi- kui presidendi-, aga ka kohalikud valimised."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: