Eesti ei tunnusta Valgevene valimistulemusi

{{1597747080000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Välisminister Urmas Reinsalu teatas, et Eesti ei tunnusta Valgevene presidendivalimiste tulemusi, kuna neid võltsiti president Aleksandr Lukašenko võimu jätkamiseks.

"Valitsus langetas täna otsuse, et seoses massiliste valimispettustega on Aleksandr Lukašenko kaotanud oma mandaadi, me ei tunnista neid valimistulemusi," ütles Reinsalu ERR-ile. Sama rõhutas välisminister hiljem ka oma sotsiaalmeedia postituses.

Reinsalu sõnul on Valgevenes vaja käivitada poliitiline dialoog, et saavutada uute ja vabade valimiste läbiviimine.

Eesti toob Valgevene küsimuse ÜRO Julgeolekunõukogu ette

Välisminister lisas ka, et teisipäeva õhtul toimub ÜRO Julgeolekunõukogu istung, kus Eesti julgeolekunõukogu liikmena taotleb Valgevene küsimuse arutamist.

"See toimub kiire küsimusena niiöelda muude päevakorrapunktide all ja me kavatseme seda teha," ütles Reinsalu ERR-ile. "Kuna ÜRO Julgeolekunõukogu on ainuke inimkonna jaoks rahvusvahelise rahu ja julgeoleku vaates kohustuslikku õigust loov organ, siis on tähtis tuua see teema julgeolekunõukogu lauale ja esitada meie nägemus sellest, mis toimub," lisas välisminister.

Tema sõnul on Valgevenes toimunud ulatuslikud võltsimised ja president Aleksandr Lukašenko on seetõttu kaotanud oma mandaadi.

"Ulatuslike rahumeelsete protestide vastu on tarvitatud vägivalda ja seetõttu on oluline, et Valgevene võimud hoiduksid vägivallast ja rahvusvaheline üldsus hoiaks sellel silma peal," rääkis Reinsalu.

Venemaa sekkumine loob regionaalse konflikti riski

Reinsalu sõnul on äärmiselt oluline juhtida tähelepanu ka Lukašenko võimalikele katsetele kutsuda endale julgeolekuabi nime alla appi Venemaa.

"See ei kujuta endast mitte üksnes inimõiguste rikkumist riigisiseselt, vaid see võib kujutada täiendava regionaalse konflikti riski," märkis Eesti välisminister.

"Need probleemid on mõistlik hoida jooksvalt ÜRO Julgeolekunõukogu laual ja vastavalt vajadusele tulla uuesti nende teemade juurde tagasi ja esitades ka konkreetseid ettepanekuid," leidis Reinsalu.

"Valitsus otsustas eraldada Valgevene kodanikuühiskonna toetuseks 100 000 eurot. Konkreetsed projektid esitan lähiajal valitsusele," lisas Reinsalu.

Valgevenes kestavad teist nädalat enneolematult massilised protestid 9. augusti presidendivalimiste võltsimise pärast, mis jätsid ametisse 26 aastat riiki valitsenud Aleksandr Lukašenko. Miilits ründas eelmisel nädalal jõhkralt meeleavaldajaid ja vahistas neist tuhandeid. Juba enne valimisi olid võimud vangistanud kümneid opositsioonilisi aktiviste.

Kolmapäeval peavad Euroopa Liidu riikide liidrid videkohtumise, mille peateemaks on olukord Valgevenes. Ühenduse välisministrid on algatanud uute sanktsioonide kehtestamise rikkumiste ja vägivalla eest vastutavatele Valgevene võimutegelastele.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: