USA esindaja toetas Valgevene protestijaid ja kutsus Moskvat hoiduma sekkumisest

Valgevene meeleavaldajad esmaspäeval.
Valgevene meeleavaldajad esmaspäeval. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Ameerika Ühendriigid leiavad, et Valgevene kauase liidri Aleksandr Lukašenko valitsus "ei saa enam ignoreerida" üleskutseid demokraatiale, ütles president Donald Trumpi administratsiooni kõrge ametnik.

Anonüümsust palunud ametniku sõnul peaks Venemaa hoiduma sekkumisest Valgevene sündmustesse, kus on 9. augusti presidendivalimiste võltsimise järel vallandunud enneolematult massilised protestid. "Moskva peab respekteerima Valgevene rahva suveräänsust ja õigust valida vabalt ja õiglaselt endale oma juhid," lisas ametnik.

Lukašenko ütles esmaspäeval, et on valmis uuteks valimisteks ja võimalikuks võimu loovutamiseks alles pärast põhiseaduse muutmist ja selle kinnitamiseks referendumi korraldamist.

USA president Trump olevat nimetanud Valgevene olukorda "hirmsaks olukorraks", vahendas Reuters.

"Valgevenelaste rahumeelsed massimeeleavaldused annavad märku, et valitsus ei saa enam ignoreerida nende ülsekutseid demokraatiale," ütles anonüümne USA ametnik. "President Lukašenko tänased sõnad peegeldavad selle mõistmist, ehkki võimu jagamine ei puuduta endiselt vabade ja õiglaste valimiste korraldamist."

"Venemaa peab samuti austama Valgevene suveräänsust ja selle inimeste õigust valida vabalt ja ausalt oma juhte," lisas ametnik.

USA välisminister Mike Pompeo ütles laupäeval, et Ameerika Ühendriigid arutavad Valgevene teemat Euroopa Liiduga. Rääkides oma Euroopa-ringreisi viimases sihtpaigas Poolas antud prtessikonverentsil, ütles Pompeo, et USA kontaktide eesmärk EL-iga on "aidata parimal võimalikul moel Valgevene inimestel saavutada suveräänsus ja vabadus".

Valgevene võimud teatasid pärast presidendivalimisi, et 26 aastat riiki valitsenud president Lukašenko võitis need 80 protsendiga, kuid opositsiooni hinnangul võltsiti valimistulemusi. Valimiste järel vallandusid riigi ajaloo suurimad protestid, mis nüüdseks on arenenud edasi streikideks suurtes riigiettevõtetes, millega nõutakse Lukašenko lahkumist ning ausate valimiste korraldamist.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: