Koolid pääsevad klasside poole täituvuse nõudest

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Õpilased koolis. Autor/allikas: Marko Tooming/ERR

Valitsus otsustas, et koolidele 50-protsendilise täituvuse nõue ei kehti, mis tähendab, et koolid võivad alustada tööd tavapärases mahus ja klassiruumides. Täpsemad juhised viiruse leviku ennetamiseks saadab haridusministeerium koolidele kolmapäeval, ent Tallinna koolid ja lasteaiad peavad oma juhiseid ootama haridusametilt veel nädala.

Valitsuse otsusega pääsevad koolid nõudest, et klassiruumide täituvus ei tohi ületada 50 protsenti. Täpsemad juhised saavad koolid haridusministeeriumilt kolmapäeval.

"Suund on, et koolielu oleks võimalikult tavapärane," kommenteeris haridusministeeriumi pressiesindaja Liisa Tagel koolidele koostatavaid viiruse ennetamise juhiseid.

See tähendab, et koolide tööd ei hakata korraldama korraga nii kontakt- kui ka distantsõppes, vaid võimalusel, kuniks koolis puhangut pole, töötatakse ühises klassiruumis koos.

Tagel lisab, et paratamatult on õppetöö algaval õppeaastal mõjutatud sellest, et alaliselt on mingi hulk õpilasi, õpetajaid ja muud personali kodurežiimil, sest uute nõete järgi ei tohi ka kerge nohu-köhaga kooli tulla, mis seni oli tavapärane, vaid peab kodusele ravile jääma.

"Soovitame koolidele, et sel õppeaastal tuleb kindlasti olla valmis vajadusel distantsõpet rakendama, peab olema ka hajutamisvajaduseks valmis," ütles Tagel.

Ministeerium soovitab nii lapsevanematel kui ka õpetajatel läbi mõelda, kas ja kuhu koolivaheaegadel reisida, sest nakkusohtlikesse piirkondadesse minnes kaasneb ka oht pikaks eneseisolatsiooniks, mis võib kaasa tuua mahajäämuse õppetöös.

"Kindlasti paneme südamele, et välisreiside vajadusele ja sihtkohale tuleb mõelda põhjalikult ja kaaluda, kas see ikka on vajalik. Sama kehtib ka ekskursioone ja muud korraldades," ütles Tagel.

Nimelt näeb juhend ette, et koju peab jääma ka juhul, kui tullakse piirkonnast, mille nakkuskordaja on nii kõrge, et nõutav on kahenädalane eneseisolatsioon. See tähendab, et praegu ei ole haridusasutuste juhendis pikka karantiini teadusnõkoja soovitatud testimisega asendatud, ehkki valitsus võttis teisipäeval vastu otsuse, et 1. septembrist on võimalik välisriigist tulles 14-päevase eneseisolatsiooni alternatiivina teha koroonaproov, käies koolis või tööl edasi, ent vältides ulatuslikke kontakte ning teha nädala pärast teine proov.

"Kui tulevad juhendid, mis muudavad praegusi põhimõtteid, tuleb neid kindlasti arvesse võtta," möönis Tagel valitsuse otsust eneseisolatsiooni küsimuses. "Testimine käib nagunii isolatsiooniperioodi lõppu, kui on konkreetne haiguskahtlus."

Tallinn ei välista täiendavaid piiranguid

Tallinna haridusamet on lubanud oma koolidele ja lasteaedadele saata reeglid koroonaohuga võitlemiseks 25. augustil.

Haridusameti juhataja Andres Pajula ei soostu ütlema, kas 50-protsendilise täituvuse nõudest loobumine kehtib ka Tallinna koolidele ja lasteaedadele või kas on oodata mingeid muid täiendavaid kitsendusi võrreldes haridusministeeriumi juhendiga.

"Ministeerium võib piirangust loobuda või mitte, aga selge on see, et me peame vaatama seda hoopis teises kontekstis. Tallinn on teistsugune, meil on koolis väga palju õpilasi. Ei saa midagi kinnitada ega ümber lükata," ütles Pajula. "Igal juhul see on hea, mis homme [ministeeriumist] tuleb, ükskõik, mis kujul ta tuleb. See on üks lisadokument."

Pajula ütleb, et Tallinna põhimõtetest ei saa enne 25. augustit rääkida. Siis tulevad koolide ja lasteaedade juhid kokku, et ühiselt ohu ja nõuete üle arutleda.

"Ma ei saa öelda, mis 25. augustil tuleb, vamistame 25. augustit alles ette. Ootame esmalt, millised regulatsioonid tulevad riigist. Selge on see, et üks olukord on see, mis on 1. septembril, teine, mis võib tulla 1. oktoobril või 1. detsembril. Tahame koolijuhtidega vahetada mõtteid, et olla valmis kõigiks stsenaariumiteks," põhjendas Pajula.

Ühised sõnumid kooliaasta alguseks

Tavapäraselt on haridusministeerium teinud kooliaastat sissejuhatava pressikonverentsi mõni päev enne uue kooliaasta algust. Sel aastal otsustati, et kuna huvi koroonapiirangute vastu on suur, tehakse pressikonverents kahel teemal: juhend haridusasutustele ja üldised hariduselu puudutavad sõnumid.

"Teeme kooliaasta avangu varem kui tavaliselt," selgitas ministeeriumi pressiesindaja Liisa Tagel.

Algselt pidid koolid saama juhendi 17. augustiks, ent kuna klasside täituvus vajas valitsuse otsust, lükati see kahe päeva võrra edasi. See annab ka ministeeriumi juhtkonnale aega kõik sõnumid välja töötada, et need korraga välja käia, täpsustas Tagel.

Koos pressikonverentsiga muutub juhend haridusasutustele, lapsevanematele ja kogu üldsusele kättesaadavaks kolmapäeval haridusministeeriumi kodulehel.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: