Siem tegi ettepaneku panna 5G-konkursile neli võrdset sagedusala

Toomas Sildami intervjuu Raul Siemiga.
Toomas Sildami intervjuu Raul Siemiga. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem saatis teisipäeval sideettevõtetele ametliku tagasiside saamiseks 5G sidevõrkude käivitamiseks vajaliku 3,6 GHz sageduskonkursi määruse ettepanekud, mille kohaselt jagatakse sagedusala neljaks võimalikult võrdseks osaks.

"Avaliku konsultatsiooni põhjal näeme, et piirangute tingimustes on parim variant panna sageduskonkursile neli maksimaalselt võrdset luba. Selline lahendus tagab kõigile loa saajatele ka võrdväärsemad konkurentsitingimused - hakata uuel sagedusel uue põlvkonna võrku ja teenuseid võrdsemalt positsioonilt arendama," selgitas Siem pressiteate vahendusel.

Ministri hinnangul võimaldab selline lahendus tulla 5G turule uutel sideettevõtjatel, kes elavdaks konkurentsi ja seeläbi avarduks ka tarbijate valikuvabadus. "Senine sideturu areng on näidanud, et see looks tarbijatele paremaid hindu ja kvaliteeti," lisas Siem.

Kuigi ministri sõnul ei ole ettepanek küll algselt sideturu jaoks ideaalne jaotus, on see 5G võrgu ehitamisega alustamiseks piisav. "5G võrgule üleminek saab olema järk-järguline protsess ning käesolevad 50/50 MHz plokid on esialgsed, sest peale Venemaaga koordinatsioonilepingu sõlmimist saame minna üle suurematele plokkidele vastavalt tarbijate ootustele ja tuleviku vajadustele," selgitas Siem.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri ettepaneku järgi jaotatakse 3410–3800 MHz sagedusala neljaks võimalikult võrdseks osaks, st 50/50, 50/50, 50/50 ja 50/40 MHz. Peale Venemaaga koordinatsioonilepingu sõlmimist minnakse üle 90-100 MHz plokkidele.

Minister tänas ka kõiki ettevõtjaid avalikul konsultatsioonil osalemast ja kaasa mõtlemast. "Kuna oleme kõik variandid turuosalistega põhjalikult läbi arutanud, siis loodan, et saame pärast ametlikku tagasisidevooru konkursiga kiirelt edasi liikuda," lõpetas Siem.

Otsus jagada 5G sagedusala neljaks annab võimaluse tulla turule lisaks seni Eesti mobiilside turul tegutsenud Teliale, Tele2-le ja Elisale veel ka neljandal operaatoril. Sellekohast huvi on näidanud ettevõte Levikom.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: