Siem tahab välja jagada neli 5G sagedusluba

Foto: Siim Lõvi /ERR

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem (EKRE) saatis avalikule konsultatsioonile esimese 5G sageduse - 3,6 GHz sageduskonkursi muutmise määruse, mille kohaselt kuulutakse konkurss välja neljale sagedusloale varem plaanitud kolme asemel.

Siemi ettepaneku järgi jaotatakse 3410–3800 MHz sagedusala planeeritud kolme asemel neljaks võrdseks sagedusloaks. Ministri hinnangul soodustab see konkurentsi, kuid samas aitab tagada sagedusressursi tõhusa kasutuse, teatas MKM.

"Peame hoidma turu avatuna võimalikult paljudele uutele arengutele ja pakkujatele," märkis Siem.

Eraldatav sagedusala jaotatakse neljaks osaks, mis on piisavalt suured, et võimaldada 5G tehnoloogiate andmemassiive. Täiendavalt jäetakse endiselt vabaks viies väiksem puhverala, et tagada kaitsejõudude seadmete häirevaba töö.

Sageduste kasutuslubasid saavad riiklikul konkursil osta kõik huvilised sideettevõtjad nii Eestist kui mujalt.

5G sagedusala konkursi avalduste esitamise tähtaeg on 18. juuni kell 23.59. Ülaltoodud muudatused on plaanis kehtestada hiljemalt 17. juunil ning sellest tulenevalt pikeneb ka konkursi lõpptähtaeg 30 päeva võrra, et juba avalduse esitanud sideettevõtjad saaksid oma avaldusi muuta ja uued konkursil osaleda soovijad avaldused esitada.

5G sagedusala konkursi üle käis pikk kohtuvaidlus. Märtsis jättis riigikohus menetlusse võtmata Levikom Eesti OÜ kassatsioonkaebuse Tallinna ringkonnakohtu otsuse peale, millega kohus leidis, et riik pole 5G konkursi tingimustega eksinud.

Levikom ei jäänud rahule ringkonnakohtu otsusega, et majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) käitus õigesti, kui pani 5G sageduslubade konkursile vaid kolm sagedusriba ning kaebas otsuse tänavu jaanuaris riigikohtusse.

Ringkonnakohus oli oma otsuse nõustunud halduskohtuga, mis jättis rahuldamata Levikomi kaebuse ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri määruse peale, millega minister kehtestas avaliku konkursi korra 5G võrkude rajamiseks mõeldud raadiosagedusvahemikus 3410–3800 MHz, ning tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti otsuse peale, mis kuulutas välja konkursi raadiosageduste jagamiseks.

Haldus- ja ringkonnakohtus oli peamiseks küsimuseks, kas määrusega kolme sagedusloa väljaandmine nelja asemel riivab ettevõtlusvabadust ning kas see on õiguspärane. Levikomi argument on olnud, et konkursi läbiviimise määrus on valesti koostatud ning 5G loa mängitakse sagedusriba kolmeks jagamisega kolme suure mobiiloperaatori – Telia, Elisa ja Tele2 – kätte.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: