Riigikogu liikmed koostavad avalduse Valgevene demokraatia toetuseks

Foto: Siim Lõvi/ERR

Riigikogu väliskomisjon soovib riigikogu erakorralise istungi kokkukutsumist, et vastu võtta Valgevene teemaline avaldus. Enne istungi kokkukutsumist koostavad igast fraktsioonist valitud saadikud ühisavalduse teksti.

Eelmisel nädalal võttis riigikogu väliskomisjon vastu avalduse, milles öeldakse, et väliskomisjon ei saa pidada Valgevene valimistulemust legitiimseks. Mitmed väliskomisjoni istungile kogunenud poliitikud leidsid teisipäeval, et Valgevene teemalise avalduse tegemiseks peaks erakorraliselt kogunema ka riigikogu.

Riigikogu erakorralise istungjärgu saab riigikogu esimees kokku kutsuda valitsuse, presidendi või vähemalt 21 riigikogu liikme ettepanekul.

Isamaa fraktsiooni ja väliskomisjoni liige Mihhail Lotman ütles, et on peaaegu kindel, et Isamaa juhtkond toetab erakorralise istungi kokkukutsumist.

Väliskomisjoni keskerakondlasest liige Maria Jufereva-Skuratovski, ütles, et sel nädalal keskfraktsioon Valgevene teemat arutama ei kogune, kuid lisas, et riigikogu võiks erakorraliselt kokku tulla.

"Mina arvan, et seda täiesti võiks teha, kuna situatsioon on väga kriitiline ja see, mida me näeme erinevate kanalite kaudu, teeb südant väga valusaks," lausus Jufereva-Skuratovski.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna juht Indrek Saar ütles, et Eesti peab andma maksimumi, et Valgevene saaks omale juhid valida vabadel ja õiglastel valimistel.

"Ja kõik see, mida meie Eesti riigi ja inimestena selleks saame teha, kõik need tuleb ära kasutada ja üks nendest võimalustest kindlasti on riigikogu väga selge seisukohavõtt," ütles Saar.

Riigikogu esimees, EKRE-sse kuuluv Henn Põlluaas ütles, et kui väliskomisjonist tuleb ettepanek riigikogu avalduse koostamiseks, siis ta seda kindlasti toetab.

"Meie kõige parem soovitus on loomulikult kõik vägivald ja sellised sekkumised ära hoida ja läbi viia uued valimised rahvusvaheliste vaatlejate silme all, et õiglus ja tõde saaks ikkagi jalule ja rahva tahe ellu viidud," sõnas Põlluaas.

Väliskomisjon otsustas üksmeelselt, et moodustatakse toimkond, kes hakkab koostama Valgevene toetusavalduse teksti. Sellele kogutakse vajalikud allkirjad, et kutsuda kokku riigikogu erakorraline istungjärk.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: