Biden kavatseb tasavägistes osariikides siiski ise kampaaniat teha

Joe Biden abikaasa Jill Bideniga ja asepresidendikandidaat Kamala Harris oma abikaasa Doug Emhoffiga.
Joe Biden abikaasa Jill Bideniga ja asepresidendikandidaat Kamala Harris oma abikaasa Doug Emhoffiga. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMA

USA demokraatide presidendikandidaat Joe Biden ütles neljapäeval, et kavatseb siiski minna ise kohale kõigisse osariikidesse, milles valimistulemused võivad osutuda piisavalt tasavägisteks ning kus tulemus võib olla ennustamatu.

Tegemist on suure muutusega demokraadilt, kes on seni pandeemia ajal viibinud oma kodus ja keda on ka pilgatud väga passiivse kampaania pärast.

Septembris algavad kohtumised ja üritused oleksid esimesed märkimisväärsed peatuspaigad Bidenile alates märtsist.

"Lähen Wisconsinisse ja Minnesotasse, veedan aega Pennsylvanias, sõidan välja Arizonasse, ent me kavatseme seda ellu viia viisil, mis on täiel määral vastavuses vastutustundlikkusega," ütles 77-aastane presidendikandidaat ning endine asepresident ajakirjanikele.

Virtuaalsel rahakogumise üritusel kõnelnud Biden ütles, et läheb kogukondadesse kohtuma inimestega ning külastab kohalikke ettevõtteid, kuid ei kavatse osa võtta "vastutustundetutest kogunemistest". Tegemist on ilmselt torkega suurtele kampaaniakogunemistele, mida Trump on viimastel kuudel läbi viinud, seda vaatamata COVID-19 ohule.

Biden kirjeldas end kui "käegakatsutavat poliitikut", kes tunneb end kui kala vees vahetus kontaktis inimestega.

"Olen käegakatsutav poliitik. Ma igatsen tõesti taga, teate küll, käest haaramist, käte surumist," ütles Biden.

Biden tegi selgeks, et peab kinni kohalikest reeglitest ning korraldab üritusi ilma inimesi ohtu seadmata ega osariigi piiranguid rikkumata.

Bideni sõnul leiab tema esimene väljasõit niinimetatud kaalukeeleosariikidesse, kus arvamusküsitlused näitavad talle president Donald Trumpi ees nappi edu, alles pärast töörahva püha. USA püha peetakse septembri esimesel esmaspäeval, mis sel aastal on 7. septembril.

Biden ja Harris kritiseerisid Trumpi rahutuste ja koroonakriisi pärast

Biden ning tema asepresidendikandidaat Kamala Harris alustasid neljapäeval jõulist kriitikat riigipea Donald Trumpi vastu, öeldes, et president valab vaid õli tulle rahutustele ega pole suutnud kaitsta ameeriklasi.

Trump "keeldub isegi tunnistamast, et Ameerikas eksisteerib rassilise õigluse probleem," ütles Biden avalduses.

Viimastel päevadel on fookusesse kerkinud rahutused, mille vallandasid teated Wisconsinist, kus politsei tulistas mustanahalist Jacob Blake'i lähimaa pealt seitse korda selga.

Tulistamine vallandas kolm päeva kestnud vägivalla, rüüstamised ja süütamised Kenosha linnas. Pinged tõusid haripunkti, kui kaks meeleavaldajat lasti kokkupõrgetes maha teisipäeval.

Politsei pidas kinni 17-aastase valge nooruki, kellele esitati mõrvasüüdistus meeleavaldajate tapmisega seoses.

Trump teatas, et saadab föderaalüksused Kenoshasse "avalikku korda taastama".

Kolmapäeval hoiatas asepresident Mike Pence vabariiklaste suurkogu televisiooni vahendusel jälginud inimesi, et "neil pole olla turvaline Joe Bideni Ameerikas".

Biden nähvas tagasi Pence'ile, öeldes, et ohvritega vägivald ei puhkenud tema võimuloleku ajal ning seda ei juhtu ka tulevikus Bideni presidentuuri ajal.

"Vägivald, mille tunnistajaks me oleme, leiab aset Donald Trumpi võimu all. Mitte minu," ütles Biden.

Bideni sõnul vaatab Trump, kes pole veel avalikult puudutanud Blake'i tulistamise juhtumit, kogu kriisile läbi sõrmede.

"Selle asemel, et püüda rahustada olukorda, valab ta õli igasse tulle. Vägivald ei ole tema silmis probleem - see on poliitiline strateegia," sõnas Biden. "Ja mida rohkem, seda parem talle."

Harris püüdis fookust tõmmata rassilisele ebaõiglusele ja politseivägivallale.

"Nagu (endine) asepresident Biden sedastas, härra Blake'i pihta tulistatud lasud läbistasid meie rahva hinge," ütles ta ajakirjanikele Washingtonis. "Seda on vastik vaadata. See on liigagi tuttav. Ja see peab lõppema."

Harris lisas, et ta kaitseb alati rahumeelseid meeleavaldajaid, keda ei tohi segamini ajada rüüstajate ja vägivallatsejatega.

Harris hoiatas ühtlasi ka kodanike eest, kes võtavad õigusmõistmise enda kätesse - tegemist oli varjatud viitega kinnipeetud noorukile, keda süüdistatakse kahe meeleavaldaja mõrvas.

"Ärge arvake, et me laseme neil rahvasalklastel ja äärmuslastel eksitada õigluse rada," sõnas Harris.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: