Tarand õpetajaametist: loodan, et sellest tõuseb vastastikku tulu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Indrek Tarand. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Nõva põhikoolis õpetajatööd alustanud Indrek Tarand ütles ERR-ile antud intervjuus, et poliitikaga hetkel ei tegele ning annab oma panuse tillukese Nõva põhikooli pedagoogilisele põllule. Tarandi tööleping on sõlmitud üheks aastaks.

Kuidas sisseelamine Nõva põhikoolis läinud on?

Näiteks just praegu lõppes õppenõukogu koosolek, mis hommikul algas ja kus tuli käsitleda mitmeid dokumente, mis kooliaasta alguses on vaja vastu võtta, sealhulgas siis kooli kodukord ja ainekavad ja töökavad ja mitmesuguseid muid kordi. Ja ka tunniplaani koostamine on käsil. Tuleb sisse elada.

Aga milliseid aineid te andma seal hakkate ja millega veel tegelema?

Ajalugu ja ühiskonnaõpetus ja ka olude sunnil inglise keelt.

Ja kui suure koormusega te seda kõike teete?

0,57 kohta. See on väga väike kool, ei anna kuidagi koormust tõsta ja lapsi on 15 meil see aasta.

Mida te selle ameti kõrvalt teete? Kas veel mingisugust tööd või sihite mingit uut ametit lisaks?

Ma arvan, et ma ikka osalen aeg-ajalt mõnedel konkurssidel, kus on minule sobivaid ja huvipakkuvaid kohti, olgu need siis rahvusvahelised või Eesti sisesed. Aga midagi konkreetset praegu ei oska nimetada.

Miks otsustasite kandideerida Nõva Põhikooli õpetajaks?

No ütleme niimoodi, et mul on selle kandiga väga pikad suhted juba pool sajandit. Ja kuna neil oli seal selline probleem, et oli vaja õpetajaid konkursiga tööle leida, siis ma sellel konkursil ka osalesin. Ja loodan, et sellest tõuseb vastastikku tulu. Ma olengi niisugune win-win olukordade mees. Tallinnas ma kuulen, kuidas kõik räägivad, et maaelu tuleb arendada ja kuidagi kõik taastavad maaelu. Aga praktikas ma ei ole maal olles seda näinud, nende ponnistuste tulemusi. See on minu väike tagasihoidlik panus.

Kui pikalt te praegu arvata, et oma sellist panust siis pakute Nõva Põhikooli?

Minu plaanidest see väga ei sõltugi, sest praegu on lubatud sõlmida ainult aastaseid lepinguid, kuna kui olukord laste arvus ei muutu, siis vist horisondil on ka see, et põhikool lõpetab seal ja jääb ainult noorem aste. Praegu minu leping on aastaks.

Aga millised tulevikuperspektiivid teie silmis Nõva põhikoolil võiks olla?

No eks nende väikeste kohtade koolidel on endiselt raske, kui me demograafilist tausta vaatame. Ja ühtlasi vaatame ka 20. sajandil hoo sisse saanud urbaniseerumisprotsessi. Selles mõttes on realistliku pilguga raske midagi väga suurt muudatust toovat ette näha. Aga vahel juhtub ka ju imesid ja vahel, kui on tore kool, siis see ju mõjutab ka lapsevanemate otsuseid elu ja töökoha valikutel. See on nagu natuke nagu nokk kinni, saba lahti, et kui pole kooli, siis ei ole üldse lootust, et lastega pered elama satuks niisugusesse kohta. Ja kui kool on, siis võib väike selline lootus olla.

Kas on mõtetest läbi käinud ambitsioone pürgida koolijuhiks ja Hendrik Aguri eeskujul hakata arendama Nõva põhikoolist sellist piirkondlikku eliitkooli, kuhu õpetajaid tuua mujalt Eestist kohale ja hakata kasvatama seda põhikooli õpilaskonda?

Ei, erinevalt härra Agurist, minul ei ole lennujuhtimise pabereid ja nii kõrgelt ma ei lenda. Ja pealegi on Nõva koolil väga tarmukas direktor olemas, kes küllap on niisugustele asjadele mõelnud. Ja kui ma sisse elan ja natukene rohkem kurssi saan nende mõtetega, eks siis püüan võib-olla tõesti toetada neid, kui asjal on jumet.

Aga kustkohast see mõte ikkagi algselt sündis? Kas see ettepanek kandideerida tehti teile või asusite omal initsiatiivil kandideerima?

Seal oli niimoodi, et haridus ja teadusministeerium pani koolile kohustuse uuesti komplekteerida natuke oma õpetajaskonda. Ja Nõva kool ei ole mingisugune naljakool. Sealt on tulnud ikka naisekandmise maailmameistrid ja Suur-rootsi teatejooksu Eesti rekord peaks olema ilmselt Nõva kooli nimel. Sealt on tulnud tuntud ettevõtjaid ja igati korralikke inimesi aegade jooksul. Nii, et see oli niisugune kogukondlik murekoht ja siis, kui see konkurss välja kuulutati, siis ma vaatasin, et ma peaaegu vastan kvalifikatsiooninõuetele ja et võiks proovida.

Kas teil Eesti poliitikas osalemise huvisid või ambitsioone on veel säilinud? On tulemas kohalikud valimised, olete te mõelnud nende asjade peale?

Ei, ma ei ole nende asjade peale mõelnud, sest järgmine aasta tõsi küll, tulevad kohalikud valimised ja presidendivalimised. Ja kahtlemata, kui mõni partei peab vajalikuks minuga nendel teemadel kõneleda, siis ma kõnelen. Ja selle pealt teen oma otsused. Aga nagu me teame, kohalikel valimistel ei ole üksinda kandideerimisel ju mingit erilist mõtet, samuti nagu riigikogu valimistel. Ma ei tegele praegu selles mõttes poliitikaga, mulle aitab praegu sellest koormusest, mis mul siin pedagoogilisel põllul on, mis ei tähenda, et ma ei jälgi, mis Eestis toimub. Muidugi jälgin.

Ja ei välista tuleviku koha pealt midagi?

Ei, no miks ma peaksin? Ei välista muidugi, elu on ju huvitav. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: