Läti muutis Valgevene sündmuste tõttu meelt Astravetsist elektri ostmise üle

Foto: Priit Mürk/ERR

Läti koalitsioon pidas pikka aega võimatuks liituda Leedu poliitikute üleskutsega mitte osta Valgevene Astravetsi tuumajaama valmimise järel sealt elektrit. Teisipäeval sõlmisid kolme Balti riigi ministeeriumid kokkuleppe, mille järgi lõpetatakse pärast Astravetsi tuumajaama valmimist Valgevenega elektrikaubandus.

Vähendatud mahus hakkab elektrikaubandus käima Läti ja Venemaa ühenduse kaudu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti majandusministeeriumi teatel on kolm riiki jõudnud sisulise kokkuleppeni, kuid kuidas täpselt tagatakse, et Valgevene elekter ei jõua ringiga Baltikumi, ei ole veel selge.

Kolmandate riikide elektri osakaal Balti turul väheneb selle sammu järel poole võrra. Aastaks 2025 tahavad Balti riigid oma elektrisüsteemi Venemaast täielikult lahti siduda.

"Valgevenest pärit elekter Balti turul pakkumisi teha ei tohi, kaubelda ei tohi," rääkis majandusministeeriumi energeetika asekantsler Timo Tatar.

"Seda tehakse läbi päritolutunnistuste süsteemi, mida siis süsteemihaldurid hakkabad välja töötama. Kuidas see süsteem välja hakkab nägema... Ma tean, et halduritel mõtteid on. See veel selgub," lisas Tatar.

Läti tõi varem Valgevenest elektri ostmise jätkamise põhjenduseks selle, et riigil polegi tehniliselt võimalik otse Valgevenest energiat saada: ühendused on vaid Venemaaga ja seal polevat võimalik täpselt selgitada, millisest jaamast on elekter pärit. Elektri ostu Venemaalt aga lätlased päevapealt lõpetada ei saa, sest oma võimsused ei kata vajadusi ja tõusta võiks ka hind.

Praeguseks on aga Läti seisukohad Valgevene sündmuste mõjul muutunud. Valitsus otsustas samal istungil kehtestada sanktsioonid sealse režiimi juhtide suhtes ja tegi otsuse ka peagi avatava Astravetsi jaama elektri kohta.

"Elektri ostmiseks või edasimüügiks kolmandaist riikidest oleme seni kasutanud Läti ja Venemaa vahelist ühendust. Meie otsus tähendab, et selle ühenduse kaudu ei hakka me ostma Valgevenest pärit elektrit. See ei välista edasist ostu või kauplemist Venemaalt saadud elektrienergiaga. Me lihtsalt välistame Valgevene elektri ostmise selle ühenduse kaudu," rääkis Läti peaminister Krišjanis Karinš.

Peaminister kinnitas, et Läti majandusministeerium leiab lahenduse, kuidas elektri päritolu välja selgitada.

"Meie majandusministeerium peab koos naabrite eestlaste ja leedulaste ning Euroopa komisjoniga välja töötama mudeli, kuidas elektrikaubandus kolmandate riikidega võiks toimuda," rääkis ta.  

Samas nõuab Läti, et rahvusvaheline aatomienergiaagentuur jälgiks tähelepanelikult Astravetsi jaama ohutust.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: