Eksperdid: kinnisvara hinda tõstis kallimate korterite müük

Foto: Siim Lõvi /ERR

Tallinna korterite keskmine ruutmeetri hind tõusis tänavu augustis võrreldes eelmise aasta sama ajaga 8,5 protsenti, näitab maa-ameti statistika. Ruutmeetri hinda tõstis uute kallimate korterite osakaalu suurenemine müügitehingutes. Kinnisvarahind hind siiski tõusnud ei ole ja järelturul on see tänavu isegi viis protsenti langenud.

Mujal Eestis tõusis korteri keskmine ruutmeetri hind võrreldes eelmise aasta augustiga 5,5 protsenti. Maa-ameti kinnitusel on need andmed esialgsed, kuid suurusjärk enam palju ei muutu. Kinnisvaraturul annavad tooni enne kroonakriisi arendatud uued korterid, mis on jõudnud tänaseks müügitehinguteni.

Uus Maa kinnisvarabüroo analüütik Igor Habal ütles, et uusarenduste osa on olnud kõrgem viimastel kuudel. "Kui ta on olnud Tallinnas keskeltläbi 30-33 protsenti, siis näiteks teises kvartalis oli uusarenduse oskaal 43 protsenti," märkis Habal.

1Partner Kinnisvara tegevjuht Martin Vahter lausus, et igapäevane järelturg on langenud ning seetõttu jääbki mulje, et keskmine hind on tõusnud. "Aga tegelikult see nii ei ole, sest Mustamäe järelturu kahetoaline korter ei ole kallimaks läinud," ütles ta.

Järelturu korterite hinnad on võrreldes aasta algusega isegi langenud viis protsenti, ütles Igor Habal. Ta lisas, et võrreldes eelmise aasta sama ajaga on tegelikult Tallinnas ka uusarenduste tehingute arv langenud 6-7 protsenti. Maa-ameti andmed kinnitavadki, et möödunud kuul vähenes kõikide korterite tehingute arv. Vahteri sõnul on nende büroo tehingute arv koroona viiruse tõttu kukkunud kolmandiku võrra.

"Tegelikult üsna suur kukkumine, me oleme täna tehingute arvu poolest aastas 2012 ja uute arenduse juures on hoogu maha võetud," ütles Vahter.

Habali sõnul võib praegu arendatava kinnisvara mahu muutust prognoosida järelturu põhjal.

"Kui me vaatame reaalset uusarenduste müüki, siis ta laias laastus käib sama rada nagu järelturg, ehk kui me vaatame järelturgu alates aprillist, siis me näeme tehingute arvu langust 37 protsenti. Samas skaalas on siis ka uusarenduste mahulangus 30-40 protsenti," rääkis Habal.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: