EL mõistis hukka Navalnõi "põlastusväärse ja argpüksliku" mürgitamise

Foto: SCANPIX / ZUMA

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen mõistis kolmapäeval hukka Vene opositsioonijuhi Aleksei Navalnõi "põlastusväärse ja argpüksliku" mürgitamise.

Teo toimepanijad tuleb kohtu ette tuua, lausus ta, kui Saksa võimude andmeil leidis kinnitust Navalnõi mürgitamine Novitšoki perekonda kuuluva närvimürgiga. 

"Kantsler (Angela) Merkel teatas mulle, et Venemaa opositsiooniliidrit Navalnõid rünnati närvimürgiga tema enda riigis," kirjutas von der Leyen sotsiaalvõrgustikus Twitter.

"See on põlastusväärne ja argpükslik tegu - kordan veel kord. Kurjategijad tuleb õigusemõistmise ette tuua," lisas ta.

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell kinnitas samuti, et ühendus mõitsab mürgitamise hukka kõige karmimal moel.

"Keemiarelvade kasutamine mistahes asjaoludel on täiesti vastuvõetamatu ja rahvusvahelise õiguse rikkumine," ütles Borrell.

Välispoliitikajuht kutsus Moskvat üles juhtumit uurima "põhjalikult ja läbipaistvalt".

Prantsusmaa nimetas šokeerivaks Navalnõi mürgitamist Novitšokiga

Prantsusmaa nimetas närvimürgi Novitšok kasutamist Kremli kritiseerija Aleksei Navalnõi mürgitamist šokeerivaks ja vastutustundetuks, lisades, et Venemaal on vaja vastata tõsistele küsimustele. 

"Ma mõistan kõige karmimalt hukka seesuguse mürgi šokeeriva ja vastutustundetu kasutamise," lausus välisminister Jean-Yves Le Drian pärast Saksamaa avaldust, mille kohaselt on Berliinis ravil viibiva Navalnõi mürgitamine Novitšoki perekonda kuuluva mürgiga kinnitust leidnud. 

Välisminister kutsus Venemaad üles juhtunut põhjalikul uurima.

"Arvestades härra Navalnõi poliitilist staatust Venemaal, tekitab rünnak tema vastu tõsiseid küsimusi. Vene võimud on kohustatud neile vastama," sõnas Le Drian.

"On hädavajalik ja kiireloomuline, et Venemaa ametivõimud saaksid viivitamata kindlaks teha asjaolud, mis võimaldasid närvimürgi kasutamist härra Navalnõi vastu," jätkas välisminister.

"Prantsusmaa on tihedas kontaktis Saksamaa ametivõimude ja oma teiste partneritega, et koordineerida reageerimist asjaomastes organisatsioonides ja eriti Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioonis (OPCW)," lisas Le Drian.

Briti peaministri sõnul peab Venemaa Navalnõi mürgitamist selgitama

Suurbritannia peaminister Boris Johnson ütles kolmapäeval, et Venemaa opositsiooniliidri Aleklsei Navalnõi mürgitamine närvimürgiga Novitšok on ennekuulmatu ja šokeeriv ning kutsus Moskvat üles juhtunut selgitama.

"Oleme omal nahal kogenud Novitšoki surmavaid tagajärgi Ühendkuningriigis," kirjutas Johnson suhtlusvõrgustikus Twitter.

"Venemaa valitsus peab nüüd selgitama, mis juhtus härra Navalnõiga - me töötame koos oma rahvusvaheliste partneritega õigluse tagamise nimel," ütles Johnson.

Briti välisminister Dominic Raab tegi enne seda eraldi avalduse, milles nõudis, et Venemaa peab rääkima juhtunu kohta tõtt.

"Venemaa valitsus peab selgelt vastama ja avaldama tõe selle kohta, mis juhtus mister Navalnõiga," ütles Raab.

Berliin teatas, et Saksa sõjaväe keemiarelvalaboris läbi viidud testid näitasid ilma kahtluseta, et Navalnõi mürgitati Nõukogude Liidus välja töötatud närvimürgiga Novitšok, mida peetakse ohtlikumaks kui sariin ja VX.

Sama ainega püüti 2018. aastal Suurbritannias tappa endist Venemaa topeltagenti Sergei Skripali. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: