X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Opositsiooniliidrite hinnangul tuleks laenu kasutada investeeringuteks

Foto: Priit Mürk/ERR

Opositsiooniliidrite hinnangul on arusaamatu, miks planeeritakse tuleva aasta riigieelarves laenukoormuse kasvu, kui rahandusministeeriumi prognoos näitab, et majandus hakkab järgmisel aastal kasvama. Laenu ei tohiks nende hinnangul kasutada valimislubaduste ja jooksvate kulude katteks, vaid investeeringuteks.

Opositsioonierakondade juhid toovad välja, et eile avaldatud rahandusministeeriumi prognoos näitab lähiaastateks arvestatavat majanduskasvu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui on majanduskasv, siis ei ole mingit põhjust neljakordistada riigi laenukoormust. Et kui rahandusminister üritab väita, et seda laenu võetakse justkui majanduskriisi leevendamiseks, siis rahandusministeeriumi prognoos näitab, et sellist majanduskriisi ju tegelikult ei ole," ütles Reformierakonna esinaine Kaja Kallas.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Indrek Saare sõnul peaks laenu kasutades seda investeerima. "Kui me vaatame, kui pikaks planeeritakse ja millises mahus planeeritakse laene, siis tekib küsimus, et miks neid on vaja nii pikaks võtta ja miks on vaja tulevastele põlvedele nii palju koormust laduda," ütles Saar.

Kallase sõnul soovitakse praegu jooksvaid kulutusi suurendada ja suurendada ning seda laenu arvelt, mida tegelikult ei tohiks teha. "Need on need valikud. Peaks kokku tõmbama kindlasti riigiaparaadi arvelt, vaatama, kus need kokkuhoiukohad on," ütles ta.

"Kui me praegu kuuleme, siis jätkuv seesama kevadine vorstijutt, et kõigepealt räägitakse oma valimislubadustest ja siis võib-olla mokaotsast nimetatakse neid asju, mis on majanduse taastumiseks olulised," sõnas Saar.

Üks suuremaid võimalikke jooksvaid kulusid oleks erakorraline pensionitõus, mida valitsus arutab. Kallase sõnul tõusevad pensionid indekseerimisega ehk parim pensionipoliitika on hea majanduspoliitika. Pensionisüsteemi parandamist tuleks tema hinnangul vaadata hoopis maksude poolelt.

"Alustada tuleks sellest, et keskmine pension oleks tulumaksuvaba, sest praegu see planeeritav pensionitõus tähendab ju seda, et 20 protsenti sellest pensionist võetakse ju paljudelt ära, kes lähevad üle selle tulumaksu miinimumi," sõnas Kallas.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: