Suurbritannia tunnistas rahvusvahelise õiguse rikkumist Brexiti plaanidega

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Brandon Lewis. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Justin Tallis

Briti minister tunnistas teisipäeval, et Ühendkuningriigi valitsuse plaan mitte jõustada täies mahus Euroopa Liidu lahkumislepet Põhja-Iirimaad puudutavas küsimuses läheb vastuollu rahvusvahelise õigusega.

"Jah, see rikub rahvusvahelist õigust väga spetsiifilisel ja piiratud viisil," ütles Põhja-Iirimaa küsimuste minister Brandon Lewis parlamendis, kuid lisas, et selliseks sammuks on olemas selged pretsedendid. 

Lewis pidas parlamendis kõne seadusandluse kohta, mis ilmub kolmapäeval ja hõlmab täpsustusi, kuidas EL-iga allkirjastatud lahkumislepet jõustama hakatakse. 

Ministri sõnul kavatseb Suurbritannia kindlasti järgida Põhja-Iirimaa suhtes kehtestatud protokolli, mis näeb provintsile ette EL-i reeglite järgimist, et hoida avatuna selle maapiir Iirimaaga.

Uus seadus loob aga nõndanimetatud turvavõrgu, et tagada kaupade liikumine Ühendkuningriigi siseselt tariifideta ning et EL-i riigiabi reeglid jäävad territooriumil kehtima, kuid samal ajal mitte mujal Ühendkuningriigis Inglismaal, Šotimaal ja Walesis. 

Parlamendisaadik Bob Neill, kes on samuti konservatiiv, küsis ministrilt, kas uus seadus võib rikkuda Ühendkuningriigi rahvusvahelise õiguse kohustusi. 

"Me võtame volitused eemaldada EL-i otsetoime seaduskontseptsiooni, mis on nõutud artikkel 4 alusel, väga kindlal, väga selgelt defineeritud tingimustel."

Põhja-Iiri Protokolli Artikkel 4 puudutab Põhja-Iirimaa jäämist Ühendkuningriigi tollialasse pärast Euroopa Liidust väljaastumist. 

"On olemas selged pretsedendid Ühendkuningriigile ja ka teistele riikidele, kes peavad tingimuste muutumisel vaatama üle oma rahvusvahelised kohustused," ütles Lewis.

Ta viitas ühele rahandusseadusele 2013. aastast, mis kätkes endas punkte, mis selgelt muudavad kehtetuks rahvusvahelised maksulepped, kui need võimaldavad ebaõiglasi kokkuleppeid. 

Suurbritannia kavatseb lahendada kõik EL-i kokkulepet puudutavad probleemid osapoolte vahel kokkulepitud mehhanismide abil, ütles Lewis. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: