Brexiti läbirääkija: Suurbritanniast ei saa EL-i klientriiki

David Frost ja Michel Barnier.
David Frost ja Michel Barnier. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Suurbritanniast ei saa Euroopa Liiduga sõlmitava Brexiti-järgse kaubandusleppe alusel klientriik, ütles laupäeval Brexiti pealäbirääkija David Frost.

Frosti sõnul ei kavatse Ühendkuningriik anda järgi selles, et tal on kontroll oma seaduste üle. 

"Meist ei saa klientriiki," ütles Frost Briti väljaandele The Mail on Sunday antud intervjuus kaheksanda läbirääkimistevooru eel. 

"Me ei kavatse nõustuda punktidega, mis annavad neile kontrolli meie raha üle või selle üle, kuidas me siin ÜK-s asju organiseerime ja see ei tohiks olla vastuoluline seisukoht," ütles Frost.  "See on see, mida iseseisev riik endast kujutab, mille poolt Briti rahvas hääletas ja mis juhtub aasta lõpus, tulgu mis tuleb."

Suurbritannia astus EL-ist välja jaanuaris neli aastat pärast seda, kui britid hääletasid referendumil blokist väljaastumise poolt. 

Ühendkuningriigile kehtivad EL-i reeglid selle aasta lõpuni ning pooled üritavad jõuda kokkuleppele tulevastes suhetes. 

Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier hoiatas, et lepet ei saa tulla, kui Suurbritannia ei liiguta oma peamist punast joont: Briti kalastamisveed. Läbirääkimised on takerdanud ka konkurentsi- ja riigiabireeglite taha.

Kokkuleppele tuleb aga jõuda kiiremas korras, kuna see vajab veel liikmesriikide ja Euroopa Parlamendi heakskiitu. 

Kui pooled üksteisemõistmiseni ei jõua ja lepet ei sõlmita, siis hakkavad Briti ja EL-i kaubandussuhteid reguleerima Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglid ja tariifid. 

Briti valitsus sellist stsenaariumi ei karda, ütles Frost. 

"Kui me jõuame kokkuleppele, mis reguleerib kaubandust nagu Kanada oma, siis on hästi. Kui me ei suuda, siis see saab olema Austraalia-laadne kaubanduslepe ja me oleme selleks valmis."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: