Barnier' sõnul tulevad EL-i ja Suurbritannia suhete kõnelused keerulised

{{1599489420000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Kõnelused Euroopa Liidu ja sellest lahkunud Suurbritannia tulevaste suhete üle kujunevad väga keeruliseks ja võimalik, et lepet ei sõlmita, hoiatas EL-i pealäbirääkija Michel Barnier.

Peale ajanappuse muudab kõnelused keeruliseks ka kumu, nagu kavatseks Boris Johnsoni valitsus osa Brexiti-leppest eirata. Selline kavatsus ähvardab kogu leppe tühjaks teha ja eeskätt tekitada pingeid Põhja-Iirimaal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Muu hulgas peab arvestama valvatava piiri tekkimisega Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi vahele, kus seni inimesed vabalt liikuda saavad.

Johnson ise lükkas kuuldustes öeldu tagasi ning kinnitas, et plaanis on vaid leppe teksti mõneti täpsustada.

Konkreetne kumu puudutab riigiabi, mis on üks tüliõunu Londoni ja Brüsseli vahel. Tugevaid erimeelsusi on aga ka kalavarude käitlemises.

"Me peame muidugi valmis olema igaks võimaluseks, kuid me peame ka kindlustama, et inimesed mõistaksid, et aasta lõpus, mis ka ei juhtuks, lahkume me EL-ist ja lõpetame üleminekuperioodi, lõpetame kooskõlastusperioodi," rääkis Johnson.

Euroopa Liidu diplomaadid kahtlustavad, et kindlate tähtaegade paikapanemisega tahab Johnson Brüsselilt lihtsalt endale paremaid tingimusi välja pressida.

Igal juhul aga tasub liidu liikmesriikidel halvimaks valmis olla.

"Ükskõik, kas leping on aasta lõpuks olemas või mitte, Ühendkuningriigi otsus ühisturult ja ühisest tolliliidust lahkuda loob tingimata kaubanduse ja piiriülese kaubavahetuse teele tõkkeid, mida seal praegu ei ole. Seepärast informeerin ma valitsusi ja Euroopa ettevõtteid vajadusest olla valmis vajalikke meetmeid rakendama," rääkis Brexiti-kõneluste EL-i pealäbirääkija pressiesindaja Daniel Ferrie.

Saksamaa valitsus on juba teatanud, et ehkki usub Euroopa Liidu ja Suurbritannia leppe sõlmimisse, valmistatakse juba ette ka kahepoolset lepet.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: