Tugev torm toob neljapäeval ilmamuutuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Torm Muhu saarel
Torm Muhu saarel Autor/allikas: Kalmer Saar/minupilt.err.ee

Ilmateenistus hoiatab neljapäeval Eestisse jõudva tugeva tormi eest, mille tuules saabub ka põhjakaarest külmem õhumass. Merel ja rannikul puhanguti 30 m/s lõõtsuv tuul võib häirida laevaliiklust ja põhjustada elektrikatkestusi.

Ööl vastu neljapäeva tõuseb lääne- ja loodetuul puhanguti 15, vastu Läänemerd ja looderannikul 20 m/s, pärast südaööd 25 m/s. Hommikul on Väinamerel ja Liivi lahel puhanguid kuni 25, Hiiu- ja Saaremaa merepoolses osas kuni 30 m/s, kirjutab sünoptik Taimi Paljak.

Neljapäeva päeval jätkub merel loodetuule torm puhangutega 30 m/s, Soome lahe lääneosas, Väinamerel ja Liivi lahel kuni 28 m/s, sisemaal õhtupoolikul 20 m/s.

Keskmine laine kõrgus ulatub arvutuste kohaselt merel viie kuni kuue meetrini, lahtedes kuni nelja meetrini.

Laeva- ja praamiliiklus võib nii tugevaks tõusva tormi korral katkeda või siis ei ole võimalik graafikust kinni pidada.

Põhjakaarest tungib külm jõuliselt sisse ja tuuleiilid võivad seetõttu olla äkilised ja järsud. Sagedaste sajuhoogude tõttu muutub puudel olev lehemass raskeks ja seetõttu on tormituultes puude murdumise ja elektrikatkestuste oht suur. Lisaks võib teedel liiklemisel tugev külgtuul liiklusturvalisust ohustada.

"Õhutemperatuurifoon langeb eelnevate päevadega võrreldes ligi 10°C võrra ning arvestades ka tugeva tuule jahutavat mõju, kujuneb päev väga kõledaks ja vajab sooja ja tuulekindlat riietust," märgib Paljak.

Reedel madalrõhkkond kaugeneb ja päevaks tuul nõrgeneb.

Tormilise ilmaarengu teeb teoks madalrõhkkond, mis tekib kolmapäeval Skandinaavia kohal ja muutub siis lausa tundidega raevukaks. Põhjuseks Läänemere vete kohale jõudnud suvesooja ning samal ajal põhjalaiustelt Skandinaaviasse sisse murdnud külma terav vastasseis. Keeris muutub edasi Soome liikudes veel jõulisemaks ja kiire ägenemise protsessi tõttu on ka tuule tõus kiire.

Madalrõhkkonna liikumistrajektooris võib veel muutusi toimuda ja vastavalt sellele lisab ilmateenistus ka infot.

STT kirjutab viitega Soome meteoroloogiateenistusele, et Soome saabub väga tugev sügistorm kolmapäeval ning see toob endaga kaasa elektrikatkestusi ja kuuemeetriseid laineid.

Torm saabub Rootsist ja jõuab Soome läänerannikul asuva Pohjanmaani kolmapäeva õhtupoolikul.

Torm liigub kolmapäeval ja neljapäeval üle Soome ja toob kaasa hulgaliselt sademeid ja tugevaid tuuli, kiirusega rohkem kui 25 m/s. Lapimaad torm ilmselt väga ei räsi.

Oodata on üleujutusi, elektrikatkestusi ja puude murdumist. Põhjalahe lõunaosas võivad olla kuue ja isegi seitsme meetri kõrgused lained.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Allikas: ERR-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: