Simson: majade parem soojustamine aitab saavutada roheleppe eesmärke

Foto: Priit Mürk/ERR

Et vähendada Euroopa Liidus kasvuhoonegaaside heidet aastaks 2030 seni kavandatud 40 protsendi asemel 55 protsenti, võrreldes aasta 1990. aasta tasemega, peavad palju panustama ka ehitus- ja transpordisektor, ütles Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson Vikerraadio saates "Uudis +".

Simson ütles, et Euroopa Liidu (EL) rohelepe aitab suuresti kaasa majandusele, sest uute strateegiate kasutuselevõtt ergutab kõiki sektoreid.

"Euroopa Liit on üks suuremaid fossiilsete kütuste importijaid, kui me suudame osagi sellest asendada kohapeal toodetud roheenergiaga, siis meie energiaportfell muutub tugevamaks," selgitas Simson.

Simson nentis, et Eesti eesmärgid CO2 emissioonide kohta aastaks 2030 on EL-i keskmisest kõrgemad ning selle eesmärgi saavutamiseks peavad panustama ka ehitussektor ja autotootjad.

"Soovitame taastekava vahendeid kindlasti liikmesriikidel panna hoonete energiatõhususe tõstmisesse. Ja miks me seda teeme, on see, et 40 protsenti energiast kulub täna Euroopas hoonete kütmisele või kuumemates piirkondades jahutamisele suvel," ütles Simson.

Ta lisas, et ka näiteks elektriautod tuleks inimestele muuta atraktiivsemaks ja taskukohasemaks.

Majade energiatõhusaks muutmisesse investeeritavast rahast läheks Simsoni sõnul ligi 60 protsenti palkadesse, mis jällegi majanduse arengule kaasa aitaks.

"Kui me kulutame vähem, siis arved ei tõuse, kui me kasutame uusi lahendusi, siis ülejäänud maailma piirkonnad hakkavad meid matkima," sõnas Simson energeetikakavade uuendamise kohta.

Taastekava eelarvest peab Simsoni sõnul minema 37 protsenti kliimaeesmärkidega seotud investeeringuteks, palju rolli mängib ka rohelise vesiniku tootmine.

Simson rõhutas, et igal pool EL-is on oluline ka metsataastamine, sest siis seob loodus ise rohkem CO2-te.

"Ka meie tõstetud kasvuhoonegaaside vähendamise eesmärki /---/ saame saavutada looduslike sidujate abil ehk metsakasvu abil," ütles volinik.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: