Paet: Euroopa Komisjoni liige ei tohi olla vastu EL-i ühistele huvidele

Foto: Priit Mürk/ERR

Vene-Saksa gaasijuhtme Nord Stream 2 rajamine on kahjulik terve Euroopa Liidu (EL) energiajulgeolekule ning Euroopa Komisjon peaks energiajulgeoleku eest tugevalt seisma, leiab europarlamendi saadik Urmas Paet.

Paet (Reformierakond) ütles ERR-ile, et Nord Stream 2 rajamine kahjustab nii EL-i energiajulgeolekut kui ka -poliitikat.

"Euroopa Komisjoni liikmed peavad kaitsma EL-i poolt tehtud põhimõttelisi poliitilisi valikuid ja otsuseid," ütles Paet ja lisas, et ka volinik Kadri Simson peab tegema kõik, et energiajulgeolek oleks tagatud.

Paet selgitas, et gaasitrassi rajamine on julgeolekuoht ja annab liiduvälisele riigile ehk Venemaale liialt võimu energiaturul.

"Võimalike piirangute kehtestamisega teevad Ameerika Ühendriigid seda tööd, mida peaks tegema Euroopa Komisjon ise, selleks, et juba mõnda aega tagasi enda poolt otsustatut ka tegelikult ellu viia. Selline jutt, et Nord Stream 2 puhul paha tegelane on Ühendriigid, vaatab probleemist suure kaarega mööda," sõnas Paet.

Saadiku sõnul tundub, et USA on EL-i huvide eest rohkem väljas kui EL ise.

"Õiguslikult ei ole EL-is suudetud kokku leppida, kuidas seda projekti saaks takistada. Samas poliitiline tahe ja selge hoiak, et see on Euroopa julgeolekuga vastuolus, kuna ta suurendaks oluliselt Vene gaasi ehk siis ühe tarnija osakaalu Euroopa turul, on oluline," ütles Paet.

Paet tõi välja, et Saksamaa seisukoht gaasitrassi rajamise poolt on ujunud vastuvoolu Euroopa ühiste hoiakutega.

Saadik lisas, et Venemaal on majanduslike otsustega kombeks sekkuda teiste riikide poliitikasse, nagu on riik seda teinud Ukraina puhul.

"Praegu paistab, et seda Nord Streami siiski hambad risti ehitatakse edasi, mis kahjuks jah naeruvääristab varasemat otsust, mis räägib EL-i energiajulgeolekust, et ühelgi EL-i välisel riigil ei peaks olema liiga suurt osakaalu EL-i energiaturul," sõnas Paet.

Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson ütles kolmapäeval, et USA lubatavad sanktsioonid Nord Stream 2 ehitamisega seotud Euroopa ettevõtetele on vastuolus rahvusvahelise õigusega.

Simson täpsustas, et Euroopa määrab oma energiapoliitikat ise ja kolmandate riikide sekkumine on küsitav.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: