Twitter, Facebook blokeerisid Bidenit puudutava uudise levitamise

{{1602727920000 | amCalendar}}
Ekraanipilt Hunter Bidenit puudutava New York Posti uudise ebaõnnestunud jagamisest.
Ekraanipilt Hunter Bidenit puudutava New York Posti uudise ebaõnnestunud jagamisest. Autor/allikas: Twitter

Facebook ja Twitter blokeerisid ette hoiatamata lingid ajalehe New York Post artiklile, mis paljastas demokraatide presidendikandidaadi Joe Bideni ja tema poja väidetavalt korruptiivset Ukrainaga seotud tegevust.

Sotsiaalmeedia hiiud ütlesid, et peatasid linkimise artiklile, kuna seal esitatud info oli küsitav.

New York Post kirjutas, et oli saanud Bideni poja Hunteri kunagise arvuti, milles sisalduv info sidus endise asepresidendi oma poja äritegevusega Ukrainas. Joe Biden on korduvalt eitanud sellise seotuse olemasolu.

Lehe väitel jättis Hunter Biden arvuti 2019. aasta aprillis ühte Delaware' arvutiparandustöökotta.

Töökoja omanik ütles ajalehele, et pärast seda, kui arvuti tundus olema unustatud, kopeeris ta kõvaketta ja andis arvuti föderaalvõimudele uurimiseks.

Omanik edastas kõvaketta koopia president Donald Trumpi ihuadvokaadile Rudy Giulianile, kes andis selle ajalehele vaid mõni nädal enne 3. novembri valimisi.

Bideni kampaaniameeskond ei eitanud sellise arvuti olemasolu ega selles sisaldunud e-kirjade ehtsust.

Daily Mail kirjutas, et kõvakettalt leitud e-kirjadest selgus, et Biden viis omavahel kokku oma isa ja Ukraina energeetikafirma Bursima. Lisaks tekitas noorema Bideni äritegevus Ukrainas korruptsioonikahtlusi, vahendab väljaanne.

New York Posti artiklist selgub, et Biden suhtles ka Hiina energeetikafirma CEFC China Energy Co-ga, sest see on "tema ja ta pere jaoks huvipakkuv".

Lisaks leidusid arvuti kõvakettal ka pildid poolpaljast Hunter Bidenist suitsetamas kanepit ja kokaiini.

Facebooki ja Twitteri vastu tekkis pahameeletorm

Twitter ja Facebook omavad USA-s meedia suhtes suurt mõju, kuid on ise korduvalt kohtutes kinnitanud, et ei ole kirjastajad, vaid kõigest platvormid, kes ei otsusta avaldatava sisu üle.

Samas polnud Twitteri tegevjuhi Jack Dorsey sõnul platvormi käitumine aktsepteeritav.

"Meiepoolne kommunikatsioon, mis selgitaks käitumist @NYPosti artikli suhtes, polnud hea. Lingi blokeerimine ilma konteksti ja selgituseta säutsus või erasõnumis: see on vastuvõetamatu," säutsus Dorsey.

Skandaalile pööras tähelepanu ka president Donald Trump.

"Nii kohutav, et Facebook ja Twitter võtsid maha loo Unise Joe Bideni ja tema poja Hunteriga seotud "suitseva püstoli" e-kirjadest  @NYPostis," säutsus Trump. "See on alles algus nende jaoks. Pole midagi hullemat kui korrumpeerunud poliitik."

Trump ütles Iowas kampaaniaüritusel, et tema pressisektetäri Kayleigh McEnany Twitteri konto blokeeriti, kui ta Posti lugu jagas.

Ajaleht: loo tõepära ei ole keegi vaidlustanud

Post süüdistas Facebooki ja Twitterit Bideni valimiskampaaniale kaasaaitamises ja ütles, et loo tõepära ei ole veel keegi vaidlustanud.

"Facebook ja Twitter ei ole meediaplatvormid. Need on propagandamasinad," kirjutas ajaleht juhtkirjas.

Vabariiklaste senaator Josh Hawley ütles kirjas Facebooki juhile Mark Zuckerbergile, et valikuline blokeerimine  osutab Facebooki erapoolikusele. Tema sõnul on Posti artikkel avalikes huvides ja "paljastab ühe presidendikadidaadi potentsiaalselt ebaeetilise tegevuse".

New York Posti artikkel tuletab ameeriklastele meelde viimase kahe aasta väited, et Joe Biden astus president Barack Obama valitsuse Ukraina-poliitika eest vastutajana samme aitamaks oma poega ja Ukraina energiafirmat Burisma, mille juhatusse Hunter Biden tollal kuulus.

Biden on need süüdistused korduvalt tagasi lükanud. "Ma ei ole mitte kunagi rääkinud oma pojaga tema välismaa äriasjadest," ütles ta 2019. aasta septembris.

Lehelugu keskendub aga 2015. aasta meilile, milles Burisma juhatuse nõunik Vadim Požarski tänab Hunterit kutse eest Washingtoni tema isa Joe Bideniga kohtuma. Edasisest kirjavahetusest ei selgu, millal kohtumine pidi aset leidma ja kas see üldse teoks sai.

"Oleme Joe Bideni tolle aja ametlikud tööplaanid läbi vaadanud ja sellist kohtumist, nagu väidab New York Post, ei ole kunagi toimuud," ütles Bideni kampaaniameeskond.

Trumpi kampaania vastas kähku avaldusega, milles öeldakse, et e-kirjad tõestavad, et Biden "valetas ameerika rahvale" oma poja äriasjade kohta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: