Erakondade reitingud: nädalaga langes Reformierakonna toetus

Reformierakondlased volikogul, esiplaanil erakonna juht Kaja Kallas
Reformierakondlased volikogul, esiplaanil erakonna juht Kaja Kallas Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Viimase nädala jooksul langes Reformierakonna toetus, kuid sellele vaatamata jätkab suurim opositsioonierakond kindla liidrina, selgus Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstat Eesti AS-i küsitlusest.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 31,9, Keskerakonda 22,8 ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 17,1 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Enim muutus nädalaga Reformierakonna toetus, mis langes 1,1 protsendipunkti. Reformierakond jätkab aga kindlalt liidrikohal ning vahe teisel kohal oleva Keskerakonnaga on 9,1 protsenti. Ülejäänud muutused reitingutabelis jäid alla ühe protsendi.  

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond 9,9 protsendiga, Eesti 200 7,7 protsendiga ning Isamaa 4,9 protsendiga. 

Koalitsioonierakondi toetab 44,8 ja opositsioonierakondi 41,8 protsenti vastajatest.

Teadur Martin Mölderi sõnul on Keskerekonna kõige viimase nädala tulemus umbes kaks-kolm protsendipunkti võrra kõrgem kui kolmel sellele eelnenud nädalal eraldi võetuna. See võib Mölderi hinnangul anda alust oodata, et nende nelja nädala koondtulemus ka järgmisel nädalal suureneb.  

"EKRE viimase nädala toetus oli seevastu aga praktiliselt sama, mis nende nädala tulemus kolm nädalat tagasi. Seega on vähem tõenäoline, et nende toetuse kiire kasv, mida me paaril viimasel nädalal oleme koondtulemustes näinud, sama tempoga jätkub," ütles Mölder. 

"Samuti on märke sellest, et Reformierakonna üldine toetus võib olla tegemas läbi väikest langust. Nende kõige viimase nädala toetus oli alla 30 protsendi, mis on umbes viis protsendipunkti madalam, kui nende üksiku nädala toetus kaks nädalat tagasi. See võib olla märk sellest, et Reformierakonna positsioon on nõrgenemas," märkis Mölder.  

Kui vaadata erakondade toetuste muutusi konkreetsemates ühiskonnagruppides, siis Mölderi sõnul paistab muuhulgas silma see, et sotsiaaldemokraadid on alates septembri lõpust oma toetust hüppeliselt suurendanud kõrgharidusega valijate hulgas. Selles grupis on nende toetus jõudnud vägagi lähedale selles grupis teisel kohal olevale Keskerakonnale. Viimati oli sotside toetus kõrgharidusega inimeste hulgas nii suur eelmise aasta suve teises pooles ja sügisel.  

"Võib-olla näeme siin alanud abielureferendumi kampaania mõju, kus sotsid on mitmete meeleavaldustega meediapildis olnud. Samas on poliitiline õhkkond praegu ka muudes küsimustes piisavalt viljakas, et järgmiste nädalate reitinguid mõjutada. Oma jälje võib jätta pinge EKRE ja Keskerakonna vahel ning kindlasti on praegu suurepärane hetk Isamaal ära kasutada riigikohtu otsust nende pensionireformi kasuks selleks, et oma kahanenud toetust suurendada. Parlamendierakondadest on praegu ainult Reformierakond see, kes millegi märkimisväärsega poliitilist maastikku kujundamas ei ole," lisas Mölder. 

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: