Veidemann tegi EKRE esimehele ettepaneku kutsuda Reitelmann tagasi

{{1603453020000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) nõukogu esimees Rein Veidemann tegi EKRE esimehele Martin Helmele ettepaneku kutsuda erakonna poolt nõukogusse nimetatud Urmas Reitelmann solvava käitumise pärast tagasi.

Veidemann ütles ERR-ile, et saatis reedel Martin Helmele vastava ettepaneku.

"Pöördun Teie poole Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu esimehena seoses nõukogu liikme Urmas Reitelmanni eilse väljaütlemisega meie kolleegide aadressil. Ta tegi seda viisil, mis on avalikus suhtluses solvav sõltumata ütleja isikust või ametist. Ühe organisatsiooni kõrgema organi – nõukogu – liikme poolt öelduna läheb selline sõnakasutus täielikult vastuollu ka Eesti Rahvusringhäälingu seaduse paragrahv 22 lg 1, mille kohaselt: "Nõukogu liige peab oma kohustusi täitma Rahvusringhäälingule lojaalselt ning nõukogu liikmele vajaliku hoolega"," kirjutas Veidemann.

"Nagu koalitsioonierakondade esimeeste eilses ühisavalduses EV põhiseadust tsiteerides kirjutati: "...igaühel on õigus vabalt levitada ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni sõnas, trükis, pildis või muul viisil. See õigus lõpeb seal, kus algavad teiste inimeste õigused ja vabadused, nende tervis, au ning hea nimi"," märkis ERR-i nõukogu esimees. "On absoluutselt selge, et ERR-i tööle võib ja peabki andma tagasisidet. Kuid tehes seda konstruktiivselt, sisuliselt ja viisakalt. Paraku oli nõukogu liikme Urmas Reitelmanni postitus kõike muud. Ja kahetsusväärselt polnud see kaugeltki esimene kord."

Veidemann toonitas, et avaliku sektori organisatsiooni nõukogu liikme jaoks on möödapääsmatu mõista oma positsiooniga kaasnevat vastutust. "Härra Reitelmanni puhul olen ma nõukogu esimehena jõudnud arusaamisele, et seda eeldada pole kahjuks enam võimalik."

"Eeltoodust tulenevalt ning lähtudes Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu komplekteerimise loogikast palun Teid teha Riigikogu kultuurikomisjonile ettepaneku oma erakonna esindaja tagasikutsumiseks ERR-i nõukogust ja esitada uus - selle keerulise, ent vastutusrikka ameti kõigist aspektidest arusaav - erakonna esindaja," lõpetas Veidemann.

ERR-i nõukogusse saab iga riigikogu fraktsioon nimetada ühe liikme. Lisaks kuulub nõukogu koosseisu neli sõltumatut eksperti.

Roose mõistis hukka

ERR-i juhatuse esimees Erik Roose kirjutas pöördumises ERR-i töötajatele, et Reitelmanni postituse sisu ei pea ta vajalikuks selle sisu tõttu korrata. "Piisab, kui ütlen, et sellised sõnad ja väljenduslaad ei sobi kellelegi, eriti aga ERR-i nõukogu liikmele," kirjutas Roose.

Kuigi postitus ise on nüüdseks kustutatud, ei tähenda see Roose sõnul nagu seda ei olekski olnud. "ERR-i tööle võib alati tagasisidet anda, kuid tehes seda konstruktiivselt, sisuliselt ja viisakalt. Nõukogu liikme Urmas Reitelmanni postitus oli kõike muud ja kinnitan kõikidele töötajatele, et juhatus mõistab sellised solvavad sõnavalingud ühemõtteliselt hukka."

ERR-i juhatus ootab sama ka nõukogult, kes, nagu seadus ütleb, "peab oma kohustusi täitma rahvusringhäälingule lojaalselt ja nõukogu liikmele vajaliku hoolega."

Roose lisas veel, et jätkab sel teemal nõukoguga suhtlemist.

Reformierakond algatab Reitelmanni tagasikutsumise

Riigikogu kultuurikomisjoni aseesimehe Heidy Purga sõnul algatavad reformierakondlased esmaspäeval EKRE riigikogu saadiku Urmas Reitelmanni tagasikutsumise rahvusringhäälingu nõukogust.

"Rahvusringhäälingu töötajaid sügavalt solvavale kõnepruugile ei saa olla mingit õigustust. Eriti šokeeriv on see aga olukorras, kui vaid loetud tunnid varem on valitsuserakonnad alla kirjutanud avaldusele, millega lubatakse Eesti inimeste solvamisest hoiduda," märkis Purga.

Purga sõnul võimaldab Eesti Rahvusringhäälingu seadus riigikogul ametisse nimetatud nõukogu liikme tagasi kutsuda ja Reformierakond teeb parlamendile sellesisulise ettepaneku.

Rahvusringhäälingu nõukokku kuuluv sotsiaaldemokraadist riigikogu liige Jevgeni Ossinovski kommenteeris, et EKRE-t ei huvita, mis peaministriga kokku lepitakse.

"Kui ei oleks nii kurb, siis oleks ju naljakas, et EKRE esimees Helme räägib sellest, kuidas erakond on jõudnud arusaamisele, et oma inimeste sõimamine ja solvamine ei ole ilus, et nad sellest edaspidi hoiduvad, ja mõni tund hiljem siis üks sama erakonna juhtivpoliitikuid esineb sellise avaldusega," rääkis Ossinovski "Aktuaalsele kaamerale".

"Teiselt poolt on see kindlasti ka sõnum peaministrile, et see, mida peaminister arvab või mis temaga kokku lepitakse, EKRE-t lihtsalt ei huvita," lisas ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: